Görme engelliler Türkiye Şampiyonası

Görme engelliler Türkiye Şampiyonası
Eskişehir’de başlayan Görme Engelliler Türkiye Şampiyonası’na katılan sporcular birbirleriyle kıyasıya yarıştı.

Eskişehir’de başlayan Görme Engelliler Türkiye Şampiyonası’na katılan sporcular birbirleriyle kıyasıya yarıştı. 

Sazova atletizm pistinde gerçekleştirilen yarışmaya 118’i erkek 81’i bayan olmak üzere 199 sporcu katıldı.

Şampiyonada bayanlar 100 metre koşuda kıyasıya bir yarış izleyenleri kendine hayran bıraktı. Gülle atlamada ise erkekler en uzun yere atmak için mücadele verdi. Yüksek atlamada şampiyonaya katılan sporcular ise, şampiyon gelmek için ter döktü.


Şampiyona için Eskişehir’e gelen Türkiye Görme Engelliler Spor Fedarasyonu Başkanı Abdullah Çetin, 11-13 Haziran tarihleri arasında yapılan Türkiye Şampiyonasına yaklaşık olarak 200 sporcunun katıldığını söyledi. Dünya Şampiyonası'nda yaşanan kota sıkıntısına değinen Çetin, Fransa’da yapılacak olan şampiyonaya gidecek olan sporcuların madalya ile Türkiye’ye döneceklerini söyledi. Çetin, konuşmasına şöyle devam etti;

“Bizim bu atletizm dalında 2’inci faaliyetimiz. Daha önce şubat ayı içinde milli takım seçme müsabakaları yapmıştık ve orada milli takım oluşturmuştuk. Ondan sonrada burada da yeni sporcuların ve derecelerin gelebileceğini düşünerek Eskişehir’de şampiyonayı gerçekleştirdik. Atletizmi Londra Olimpiyatları'nda görme engeliler olarak temsil ettikten sonra bu alana yoğun bir ilgi duyulmaya başlandı. Geçmiş dünya şampiyonalarına bir oyuncu ile katılınabilinirken, bugün Türkiye’ye koyulan kota sporcularımızın başarısına yetişmemektedir. Fransa’da yapılacak olan Dünya Şampiyonası'na ise şimdiden 8 oyuncumuz kotayı aşmış durumda. İnşallah Türkiye kotasına takılmadan tam kadro gidildiğinde oradan mutlaka madalya ile döneceklerdir. Görme engellilerin spora ilgisi arttı. Engelli olanların aileleri de sporla çocuklarının hayata tutunabileceklerine inanıyorlar. Sporlara yönelme sonucunda rekabet oluyor. Rekabetin olduğu yerde de başarı geliyor. Federasyon olarak 2000’li yıllarda uzun yıllar yapılan planlamaların sonucu bunlar. Özellikle kulüplerimiz kıt imkanlara sahip olmalarına rağmen büyük bir mücadele sağlıyorlar.”

Çetin, spor yapmanın engeliler için önemli olduğunu belirterek, “Özellikle spor normal bir insan için çok fazla anlam ifade etmeyebilir. Ancak bizim görme engelliler için hem bağımsız hareket duygusunu geliştiriyor, hem öz güven duysunu oluşuyor ve hem de eğitimlerini tamamlıyorlar. Üretken bir birey haline geliyorlar. Bütün ailelerin bulundukları ilde kulüplerle iletişime geçmelerini istiyorum” diye konuştu.

Bayanlar 100 metre koşusunda birinci olan görme engelli sporcu Öznur Alamur ise yarış sonrasında “Birinci geldiğim için çok mutluyum. 18 aydır antrenman yapıyorum. Bana destek olan hocamada teşekkür ederim. Geçen ay İtalya’da yapılan özel yarışta ise ikinci olmuştum.”(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com