''Görmeden, yemeden, içmeden dönmeyin''

''Görmeden, yemeden, içmeden dönmeyin''
Sahip olduğu sıcak su kaynaklarıyla Anadolu'nun şifa merkezlerinden olan Kütahya'daki termal turizm alanları, Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti, il merkezinde yer alan Frig Vadisi ziyaretçilerini bekliyor.

 Sahip olduğu sıcak su kaynaklarıyla Anadolu'nun şifa merkezlerinden olan Kütahya'daki termal turizm alanları, Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti, il merkezinde yer alan Frig Vadisi ziyaretçilerini bekliyor.
KÜTAHYA -     Gediz ilçesinde iki, il merkezi, Tavşanlı, Simav, Emet, Hisarcık'ta birer olmak üzere toplam 7 termal turizm merkezi, şifa arayanların uğrak yeri. Hem tatilini Kütahya'da geçirmek hem de sağlık turizmi imkanlarından yararlanmak isteyenlerin en önemli alternatifi, Simav'daki Eynal Kaplıcaları.
     İlçe merkezine 4 kilometre uzaklıktaki Eynal, ziyaretçilerine şifa ve bol oksijen vadediyor. Kalsiyum, sodyum bikarbonat ve sülfat içeren kaplıca suyunun, romatizma, nevralji, cilt ve deri hastalıkları, böbrek taşları, siyatik, kireçlenme ve sedef hastalıklarına iyi geldiğine inanılıyor.
     Simav Belediyesince işletilen kaplıca alanında 850 yatak kapasiteli iki otel ve apart ünitelerden oluşan konaklama tesisleri yer alıyor. Odalarda termal banyo imkanından yararlanılabiliyor. Eynal Kaplıcalarında büyük ve küçük olmak üzere iki Türk hamamı, termal aqua park, restoran, toplantı salonu, piknik alanları, çay bahçeleri, spor alanları bulunuyor.
İl merkezine geldikten sonra kara yoluyla 115 kilometre katederek ulaşılan Gediz ilçesindeki Ilıca ve Murat Dağı Kaplıcaları, romatizmal hastalıklar, mide, bağırsak, karaciğer, safra kesesi, eklem ve kireçlenme rahatsızlıklarıyla metabolizma hastalıklarının tedavisine destek oluyor. Ilıca Kaplıcaları'nda 464 yatak kapasiteli apart ünitelerden oluşan konaklama tesisleri, termal havuz ve hamamlar, kür merkezi, şifa arayanlara hizmet veriyor.
     Kütahya'ya 16 kilometre uzaklıktaki Ilıca, Tavşanlı'daki Göbel, Emet'te yer alan Yeşil ve Kaynarca, Hisarcık'ta bulunan Esire Kaplıcaları da bu ile geldikten sonra görmeden gidilmemesi gereken yerler arasında sayılabilir.
    
-AİZANOİ, FRİG VADİSİ VE 1000 YILLIK KESTANE AĞACI-
İl merkezine geldikten sonra 57 kilometrelik kara yoluyla ulaşabileceğiniz Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti de Roma İmparatorluğu'nu günümüze taşıyan nadide eserleri barındırıyor.
1970 yılından itibaren aralıksız sürdürülen kazılarda gün ışığına çıkarılan Zeus Tapınağı, agora, hamam, stadyum ve tiyatronun yanı sıra dünyanın ilk borsası, sütunlu cadde, nekropoller, Türkiye'de tarih turizmine ilgi duyanların görmesi gereken yerler arasında bulunuyor.
Kütahya-Eskişehir kara yolunun 26. kilometresi yakınında başlayıp Ovacık köyüne kadar ilin doğusu boyunca uzanan çamlar arasındaki kayalık alanda yer alan Frig Vadisi, Kapadokya yöresinin kopyası gibi.
Kente gelenler, Friglerin ana tanrıçası Kybele'ye adanmış açık hava tapınakları, savunma amaçlı yapılar, kayaların oyulmasıyla oluşturulan barınak, mezar odaları, ağıl, ahır, sarnıç, ambar, kilise ve şapelleri görmeden ayrılmamalı.
Türkiye'nin en yaşlı anıt kestane ağacı, ziyaretçilerinin görmesi gereken farklı bir alternatif. Merkeze bağlı Kumarı köyünde bulunan ve Bizans, Selçuklu, Germiyanoğulları, Osmanlı ile Cumhuriyet dönemlerine tanıklık eden, 1000 yıllık olduğu tahmin edilen ağaç, halen meyve veriyor.
    
-KONT DRAKULA'NIN AYAK İZLERİ-
Düşmanlarını kazığa vurdurarak öldürdüğü için ''Kazıklı Voyvoda'' diye anılmasının yanı sıra ''Vampirlerin atası Kont Drakula'' olarak da bilinen 3. Vlad'ın, Emet ilçesine bağlı Eğrigöz beldesindeki kalede hapis yattığına inanılıyor.
3. Vlad'ın Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet tarafından esir edildikten sonra Eğrigöz Kalesi'nde hapsedildiğine dair bilgilerin bundan birkaç yıl önce internette yayılmasının ardından, Eğrigöz beldesi yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeye başladı.
Eğrigöz Kalesi'nden, ''Drakula'' namıyla efsaneleşen vampirin hapsedildiği yer olarak söz eden internet sitelerinde, sarp kayalıkların üzerinde kurulan, dört yanı uçurumlarla kaplı olduğundan kaçması imkansız olan bu kaleden sadece ''Drakula''nın kaçtığının belirtilmesi, bu yapının da ilde görülmesi gereken yerler listesine katılmasına yeterli oluyor.
Bu arada, Kurtuluş Savaşı'nın kazanıldığı Başkomutan Meydan Muharebesi'ne tanıklık eden Dumlupınar ilçesi ile Altıntaş ilçesine bağlı Zafertepe Çalköy beldesindeki şehitlik ve anıtlar, Cumhuriyet tarihinin mutlaka görülmesi gereken önemli yerleri arasında bulunuyor.
    
-ZENGİN KÜTAHYA MUTFAĞI-
Dünyaca ünlü Türk gezgin Evliya Çelebi'nin doğduğu kent Kütahya, İç Ege mutfağının özgün damak tatlarını ziyaretçilerine sunuyor.
Düğün yemeklerinin başta gelen çorbası yoğurtlu çevirme, Ramazan aylarının da sevilen yemeklerinden. Miyane, oğma aşı, bulgur, yoğurtlu bulgur, tavuk çorbası, çene çarpan ve karın çorbaları, bölgede yaşayanların vazgeçilmez damak tatları arasında.
Kütahya güveci de oldukça lezzetli bir yemek. Başka illerdekinin aksine eti bol olarak pişirilen güveç, özellikle Tavşanlı ilçesinde tüketiliyor.
Kuru köfte, yufka kırıntılarıyla hazırlanıyor. Köfte harcı, elle ovularak parçalanmış yufka, yumurta, rendelenmiş soğan, kırmızı toz biber, karabiber ve kıyılmış maydanozdan oluşuyor. Elips şeklinde hazırlanan köfteler unlanıp yağda kızartılıyor. Genellikle soğuk yeniyor.
Bunların yanı sıra tirit, sıkıcık, yufka böreği, şipit, gökçümen hamursuzu, dolamber böreği, bükme, haşhaşlı pide ve doldurma kabak, kaymaklı hamur, yufka, incir tatlıları, namaz lokması da ilin önemli damak tatlarından.
Kent merkezinde yöresel yemekler, Germiyan Sokağı'nda bulunan konaklarda sunuluyor.
Alışveriş yapmak ve hediye almak isteyenler, Kütahya'nın meşhur çini, seramik ve porselen ürünlerinden satın alabilir.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com