Görmeyen gözlerin yaşama azmi

Görmeyen gözlerin yaşama azmi
15 yaşında göz tansiyonundan görme yetisini kaybeden Nilgün Kalmuk, sonradan kararan dünyasında yaşama azmiyle dikkati çekiyor

KAYSERİ (AA) - ESMA AYGÜN - Kayseri'de, 15 yaşında göz tansiyonundan görme yeteneği kaybeden Nilgün Kalmuk, sonradan kararan dünyasında yaşama azmiyle dikkati çekiyor.

Kalmuk AA muhabirine yaptığı açıklamada, 8'inci sınıfa kadar görmesinde sorun olmadığını ancak son sınıfta sorun yaşamaya başladığını, doktorlar tarafından göz tansiyonu teşhisi konulduğunu söyledi.

Sağ gözünden iki kere ameliyat olduğunu, göz tansiyonunun düşmemesi sonucu 15 yaşından sonra her iki gözünü de kaybettiğini ifade eden 39 yaşındaki Kalmuk, şöyle devam etti:

"Okula devam edemedim, en çok okulu bırakmak zorunda kaldığım için üzüldüm. Çünkü okulu çok seviyordum. Bir tanıdığımız sayesinde Altı Nokta Körler Derneği'ne üye oldum. Buradan aldığım destekle Ankara'da bir rehabilitasyon merkezinde kabartma yazıyı öğrendim. Okula devam etmeye karar verdim, açık liseyi bitirdim. Daha sonra da açıköğretim fakültesinin işletme bölümünü 4 yılda bitirdim. Ayrıca benim için çok kıymetli olan, bilgi kaynağım radyo ve televizyonu takip ettim. Bilgisayar kursuna giderek sertifika aldım. Tüm bunları yaparken annemin ve babamın çok büyük desteğini gördüm. Onlar sayesinde hayata tutundum ve ne eğitimimden ne de iş hayatından vazgeçtim. Özürlü sınavıyla 2001 yılında bir meslek lisesinin santralinde işe başladım."

13 yıldır işini severek yaptığını anlatan Kalmuk, "Kabartma yazıyla bir telefon rehberi oluşturdum. Kimseye yük olmadan işlerimi yürütüyorum. Okul müdürümüzün misafirlerini karşılıyorum. İşe ilk başladığımda tereddüt etmişlerdi ancak yaptığım işleri görünce bu geçti. 4 yıl önce memur arkadaşların girdiği görevde yükselme sınavına girdim. Aldığım puanla Türkiye birincisi oldum. Evden okula bastonumla geliyorum. Kayseri'de beyaz bastonlu kadın engelli pek yok. Esnaf olsun, mahalledekiler olsun bana alıştı" diye konuştu.

- Engelini unutuyoruz

Kalmuk'un annesi Fatma Kalmuk ise kızının her işini kendisinin yaptığını, bu nedenle de zaman zaman görmediğini bile unuttuklarını dile getirdi.

Anne Kalmuk, "Nilgün, çok enerji dolu. Görmemesine rağmen kimseye yük olmaz. Her sabah özenle giyinip hazırlanıyor. Evimizde yemek, ütü yapıyor. Örgü örmeyi çok seviyor. Hem kendisine hem de sevdiklerine çorap, kazak, şapka örüyor. Biz onun görmediğini unutuyoruz. Ancak ne zaman sokağa çıkmak istese o zaman görmediğini hatırlıyor, yalnız göndermekte tereddüt ediyoruz" ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com