''Görünen şudur ki, önerilerimizin dikkate alınması bir yana sorun önemsenmemiş”

''Görünen şudur ki, önerilerimizin dikkate alınması bir yana sorun önemsenmemiş”
Türk Tabipleri Birliği (TBB) Halk Sağlığı Kolu'nca Kütahya Gümüşköy'deki gümüş madeni tesislerinde meydana gelen göçükle ilgili,

Türk Tabipleri Birliği (TBB) Halk Sağlığı Kolu'nca Kütahya Gümüşköy'deki gümüş madeni tesislerinde meydana gelen göçükle ilgili, ''Görünen şudur ki, önerilerimizin dikkate alınması bir yana sorun önemsenmemiş, yeterli özenle ele alınmamış, olası riskler öngörülmemiştir'' görüşü savunuldu.
TTB Halk Sağlığı Kolu'nun, 7 Mayıs'ta göçük meydana gelen Kütahya Gümüşköy'deki gümüş madeni tesisleriyle ilgili yazılı açıklamasında, konuya ilişkin kaygıların, değerlendirme ve önerilerin kamuoyuyla paylaşıldığı anımsatıldı.
Göçük üzerinden bir aylık süre geçmiş olmasına, çok sayıda kurum ve kuruluşun bilimsel temelde önerilerini bildirilmesine karşın durumun netleştirilmediği, sorunun çözülmediği ve Dulkadir köyünde ortaya çıkan zehirlenme tablosunu düşündüren olgular ile hayvan ölümlerinin olaya yeni bir boyut kazandırdığı ifade edilen açıklamada, durumun endişe ve dikkatle izlendiği vurgulandı.
İlk günden itibaren konuya ilişkin şeffaflığın sağlanmadığı algısının sürdüğü, kamu kurumları tarafından yapılan analizlerin gizlendiği düşüncesinin belirginleştiği kaydedilen açıklamada, ''Bölgenin atık barajı göçüğü sonrası karşı karşıya kaldığı tehlikelere karşı sistemli bir incelemenin yapılmadığı açıkça görülmektedir'' ifadesi kullanıldı.
İçme suyuna siyanür karışıp karışmadığının belirlenmesi için sık aralıklarla su analizleri yapılması gerekirken bu incelemelerin ne kadar yapıldığı hakkındaki bilginin toplumla paylaşılması gereğine işaret edilen açıklamada, göçük sonrası yapılan analizlerin kamuoyuyla paylaşılması talebinde bulunuldu. Açıklamada, şu görüşlere yer verildi:
''Görünen şudur ki, önerilerimizin dikkate alınması bir yana sorun önemsenmemiş, yeterli özenle ele alınmamış, olası riskler öngörülmemiştir. Göçüğün ardından riskin tamamen ortadan kalktığını ifade edenlerin konuya ilgisizliği, çevre politikalarının yetersizliği gözler önüne serilmiştir.
Yetkililerin bir an önce konuyu açıklığa kavuşturmalarını, yapılan çalışma ve analiz sonuçlarını açıklamalarını bekliyor, konuyu kaygı ile izlediğimizi bildiriyoruz.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com