Görünmezlik gerçek oluyor

Görünmezlik gerçek oluyor
Singapurlu bir bilim adamı, şimdiye kadar pek çok bilim kurgu romanı ve filme konu olan “görünmezlik pelerini”nin aslını üretmeyi başardı.

Nanyang Teknoloji Üniversitesi fizik bölümünde yardımcı doçent olarak görev yapan Baile Zhang, yeni buluşunu ABD’nin Kaliforniya eyaletinde düzenlenen genç araştırmacılar, sanatçılar ve mucitlerin 5’er dakikalık sunumlar yaptığı Teknoloji, Eğlence ve Tasarım (TED) Konuşmaları konferansında tanıttı.

Zhang’ın “görünmezlik pelerini”, son olarak Harry Potter romanlarında bahsedilen pelerinden biraz farklı. Singapurlu bilim adamı, oldukça küçük boyutlarda ve prototip aşamasında olan görünmezlik pelerinini, sadece “eğlence” amacıyla ürettiğini belirtiyor.

Pelerinin yapımında doğada bulunan 2 farklı optik kristal kullandığını belirten Zhang, bu iki maddenin birleştirildiği zaman, ışığı bükme ve gölgeyi engelleme yoluyla, nesneleri gizleyebildiğini ifade etti.

TED etkinliğinde yapılan sunumda, küçük şeffaf bir kutunun içine yerleştirilen pelerin, üzerine konulduğu bir yapışkan not kağıdını görünmez yapmayı başardı. Bilim adamları, 2010 yılında da 1 santimetrekare boyutunda ipekten yapılan benzer bir “pelerin” geliştirmişti.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com