Görüşmede Neler Yaşandı?

Görüşmede Neler Yaşandı?
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile görüşmesi sona erdi...

Orgeneral Başbuğ, Başbakanlık Resmi Konutu'na saat 22.56'da geldi. Başbuğ, Konut'tan saat 23.59'da ayrıldı.

Başbakan Erdoğan, bu akşam Başbakanlık Resmi Konutu'nda Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile de görüştü. Görüşme yaklaşık 15 dakika sürdü.

Başbakan Erdoğan, "Bu akşam Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile bir görüşme yapacağını", görüşme talebinin Başbuğ'dan geldiğini açıklamıştı.

Bugün neler yaşandı?

Başbakan Erdoğan, Ankara'dan Eskişehir'e giderken Yüksek Hızlı Tren'de gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Emekliliğini isteyen Orgeneral Atilla Işık'ın talebinin hemen işleme konmayacağını belirten Erdoğan, "Kara Kuvvetleri Komutanlığı için bana yeni bir isim gelmedi" dedi.

Atamalarla ilgili ay sonuna kadar atılabilecek adımların söz konusu olduğunu ifade eden Erdoğan, "Bu konuda herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. TSK kurum olarak oturmuştur. Kurum olarak çalışmasını devam ettirebilir" dedi.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı için kendisine yeni bir isim gelmediğini belirten Erdoğan, Genelkurmay Başkanı'nın atanması konusunda da görüşmelerin sürdüğünü ve henüz mutabakata varılmadığını söyledi.

Akşam Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ ile de görüşeceğini belirten Erdoğan, Orgeneral Atilla Işık'ın emeklilik talebi hemen işleme konmayabileceğini söyledi; Işık'ın ay sonuna kadar görevine devam edebileceğine dikkat çekti.

"Uygun bulmadığım teklifler oldu"

Erdoğan, "Bu yılki toplantıda Milli Savunma Bakanı ve benim de uygun bulmadığım bazı teklifler oldu. Bunun dışında diğer tayin ve terfi işlemleri imzalandı. Cumhurbaşkanımız da onadı. Genelkurmay Başkanlığı konusunda... 30 Ağustos'a kadar görevi var. 30 Ağustos'ta emekliliği söz konusu. Ondan sonraki orgeneral... Yasalara göre kuvvet komutanı olabilir. Genelkurmay Başkanı, Bakanlar Kurulu kararıyla atanır. Şu anda görüşmelerimiz devam ediyor. İsim üzerinde mutabakat sağlanırsa kararname bir gün içerisinde çıkar. Bu önemli bir mesele değil" dedi.

Başbakan, "Kara Kuvvetleri Komutanlığı olayı var. Bu konuda da Genelkurmay Başkanımızın teklifi oldu. Bu teklif inha edilmemiştir. Burada farklı bir ismi Genelkurmay Başkanı bana teklif edebilir. Ama henüz bir teklif bana gelmedi, bunu bekliyoruz. Böyle bir teklif gelirse değerlendirir, adımımızı atarız" diye konuştu.

Erdoğan görüşmenin konusunu bilmiyor

Bu akşamki görüşme teklifinin Org. Başbuğ'dan geldiğini ifade eden Erdoğan, görüşmenin konusunu bilmediğini söyledi.

Atamalarla ilgili ay sonuna kadar atılabilecek adımların söz konusu olduğunu ifade eden Erdoğan, "Bu konuda herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. TSK kurum olarak oturmuştur. Kurum olarak çalışmasını devam ettirebilir" dedi.

Bir gazetecinin "Orgeneral Başbuğ'un görev süresinin uzatılması konusunda teklifte bulunulup bulunulmadığının" sorulması üzerine de Erdoğan, "Hayır öyle bir şey söz konusu değil" yanıtı verdi.

Atamalar konusunda karşılıklı mutabakat sağlanmasının daha sağlıklı olacağını vurgulayan Erdoğan, görüşmelerin devam ettiğini, TSK'nın yasası gereği her şeyin açık ve net olduğunu, kendilerinin de bu yasa çerçevesinde görevlerini yerine getirmeye çalıştıklarını ifade etti.

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atila Işık'ın Kara Kuvvetleri Komutanlığına önerilip önerilmediğinin sorulması üzerine Erdoğan, "Önerilmedi. Kendisinin emeklilik talebi söz konusu. Emeklilik talebinin anında işleme konulması da söz konusu değil. Emeklilik talepleri ay sonuna kadar değerlendirilir, devam edebilir. Ama Milli Savunma Bakanımızın imzaladığı anda kabul edilmiş sayılır" karşılığını verdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com