Görüşmeler neden Oslo'da yapıldı

Görüşmeler neden Oslo'da yapıldı
Norveç, Avrupa'da PKK'yı terör örgütü olarak tanıyan tek büyük ülke.

Norveç'te AB'nin "terör örgütleri" listesiyle ilgili tartışmalar Dışişleri Bakanı Jonas Gahr Stores'in açıklamasıyla başlamıştı. Bakan açıklamasında, "Biz AB üyesi ülke değiliz. Terör listesinin hazırlanmasına da katıkıda bulunmadık. Bizim kararımız genel bir değerlendirme yaptıktan sonra alınmış bir karardır. Biz bundan böyle sadece BM'nin terör listesini dikkate alarak hareket edeceğiz ve daha çok BM'nin barış ve af çalışmalarına katkıda bulunacağız. Bizi başka listeler bağlamaz" demişti. Hak-Par Başkanı Bayram Bozyel, ABD-Türkiye-Irak, PKK'nın tasfiyesi için 4 aşamalı plan üzerinde anlaştıklarını söyleyerek şu iddiada bulunmuştu: "Terör örgütü PKK'yı tasfiye etme planına yönelik çalışmalar hızlandı. Dört ayaklı tasfiye planına göre önce Kuzey Irak'taki Mahmur kampı boşaltılacak ve buradaki 10 bin kişi Türkiye'ye getirilecek. Kandil Dağı'ndaki PKK'nın dağ kadrosu ise Mahmur'a yerleşecek ve burada silahlardan arındırılacak. Lider kadro da Irak pasaportuyla Norveç başta olmak üzere Avrupa ülkelerine gönderilecek."
 
Öte yandan, 1993 yılında Filistin ile İsrail arasında gerçekleşen Barış Anlaşması, Norveç'in başkenti Oslo'da sonuçlanmıştı.
 
Neden şimdi servis edildi?
 
Kaydın deşifresi olduğu iddia edilen metindeki ifadeler, konuşmaların geçtiği tarihe ilişkin ipuçları içeriyor. Buna göre, 17 Şubat-30 Mart 2010 arasındaki bir tarihte yapılmış olması ihtimali güç kazanıyor. İsrail, 'PKK kartını oynama' tehdidinde bulunurken Başbakan'ın arap baharı turuna çıkmasından saatler önce başkentte komutanlarla ve ilgili bakanlarla güvenlik zirvesi yapıldı. Ses kaydının kara harekatı için geri sayım devam ederken, zirvenin ertesi günü servis edilmesi, zamanlama konusunda soru işaretleri yarattı.
 
DİHA sahip çıkmadı
 
DİHA (Dicle Haber Ajansı)'nın internet sitesinde dün sabah saat 9.37'den itibaren bir ses kaydı ve kaydın deşifre edilmiş metni, "Görüşmelerin içyüzü Erdoğan'ı yakacak" başlıklı bir haber olarak yayınlandı. DİHA'nın sitesindeki kayıt ANF(Fırat Haber Ajansı) tarafından haberleştirelerek abonelerine iletildi. Haber bir anda pek çok internet sitesine yayıldı. DİHA ise 12.38'de "DİHA'dan abonelerine zorunlu açıklama" başlığı altında bir açıklama yayınladı. Açıklamada sözkonusu haber sahiplenilmedi ve "sitemize yapılan sanal saldırı sonucu şifrelerin kırılması suretiyle eklenmiştir" denildi ve özür dilenerek haber yayından çekildi. Bu açıklamanın ardından ANF de haberini çekti ve özür diledi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com