"Görüşmeyi Kılıçdaroğlu iptal etti"

"Görüşmeyi Kılıçdaroğlu iptal etti"
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Avrupa Parlamentosu (AP) Sosyalist Grup Başkanı ile görüşmeyi Kemal Kılıçdaroğlu'nun iptal ettiğini söyledi.

Gürsel Tekin, Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, partisi tarafından 18 Mayıs 2013 Cumartesi günü Aydın'da "Demokrasi, Özgürlük ve Barış Mitingi" organize edildiğini, mitinge sadece CHP'liler değil "Demokrasi, barış ve özgürlüğe ihtiyacım var" diyen herkesi beklediklerini söyledi.
 
Mitinglerle siyaseti sokağa taşımak istediklerini, bunu Aydın'da başlatacaklarını, Ardahan ile sona erdireceklerini belirten Tekin, İzmir'de de eylül sonrası için program yapacaklarını kaydetti.
 
Türkiye'de otoriter bir döneme doğru gidildiğini, tüm kararların Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından verildiğini savunan Tekin, THY'deki grevin de buna örnek olduğunu, grev haklarını kullandıkları için çalışanların büyük bir zulme uğradığını iddia etti.
 
Tekin, bir gazetecinin Kılıçdaroğlu'nun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik eleştirilerinden rahatsız olan AP Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda ile görüşmesinin iptal edilmesiyle ilgili sorusu üzerine, görüşmeyi Kılıçdaroğlu'nun iptal ettiğini, eleştiriye konu olan cümleleri kendilerinin de Türkiye'de kullandığını dile getirdi. Tekin, şöyle konuştu:
 
"Milletvekilleri cezaevlerinde yatıyorsa, sadece hak aradıkları için 3 bin öğrenci cezaevinde, onlarca belediye başkanı, muhtar barış sürecinin olduğu bir dönemde cezaevindeyse bunun adı otoriter dönem değil de nedir? Sayın Genel Başkanımız bu anlamıyla bunu ifade etmiştir. Orada rahatsız olanlar olabilir. Kim rahatsız olursa olsun. Biz Türkiye'de demokrasi ve özgürlüğün önündeki engeller konusunda kim ne yaparsa yapsın düşüncemizi rahatlıkla söyleriz. Avrupa da olsa."
 
Reyhanlı'daki patlamalarla ilgili ölü ve yaralı sayısının açıklanandan fazla olduğuna ilişkin iddialar bulunduğunu belirten Tekin, patlamayla ilgili MİT'in istihbaratının olduğu, MOBESE kameralarının karartıldığı ve Suriye'nin Rakka şehrindeki muhaliflerle ne tür bir ilişki içinde bulunulduğuna yönelik hükümete sordukları soruların yanıtsız kaldığını ifade etti.
 
Gazetecilerin CHP'nin içinde farklı sesler çıktığı, bunun partidisiplinini bozduğu, taban ile tavan arasında derin görüş farklılıkları bulunduğuiddialarıyla ilgili sorusu üzerine ise Tekin, kamuoyuna yansıyan şekliyle birbölünmenin söz konusu olmadığını, sosyal demokrat partilerin farklı düşüncelerlezenginleştiğini belirterek, şunları söyledi:
 
"Zaman zaman bizim de kabul etmediğimiz demeçler oluyor, bunlar bizi derahatsız ediyor. Ama bu bir bölünme değildir. Bunun gereği de yapılacaktır.Bundan sonra bu sorunlar çok fazla yaşanmaz.Siyasi partileri bağlayan şey kendi programıdır, tüzüğüdür. Tabanla tavanarası bir uçurum söz konusu değildir. Elbette zaman zaman farklı sesler bizi derahatsız ediyor. Türkiye'nin bu sıkıntılı sürecinde arkadaşlarımız daha sorumludavranırlar diye düşünüyorum."
 
Tekin, CHP'nin sol parti olmadığı yönündeki eleştirilerle ilgili de, "Biz soldayız, solun tam göbeğindeyiz. El insaf, daha nasıl solda olacağız?" dedi.
 
İzmir'de yapılan anketlerde CHP ile AKP arasında oy farkının kapandığı yönünde sonuçlar çıktığının belirtilmesi üzerine kamuyla iş yapan anket kuruluşlarının bağımsız olmasının mümkün olamayacağını savundu. Akil İnsanlar Heyeti'nin toplumsal barışı sağlama amacından çok toplumsal barış için bir dinamit haline geldiğini öne süren Tekin, bu uygulamanın derhal sona erdirilmesi gerektiğini iddia etti. Tekin, yerel yönetimlerle ilgili AKPli bakanlarla her türlü ortamda tartışmaya hazır olduğuna, 3 kent yönetiminde açık oturum düzenleme önerisinin bulunduğuna işaret etti. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com