"Göz boyamadan öteye gidilmiyor"

"Göz boyamadan öteye gidilmiyor"
İnsan Hakları İzleme Örgütü, Türk hükümeti tarafından sunulan yargı reformu paketinin ifade özgürlüğü ve keyfi tutuklamalar gibi kilit konuları çözmediğini belirtti.

Örgütün Türkiye araştırmacısı Sinclair-Webb, “Türkiye’nin karşı karşıya olduğu büyük insan hakları sorunları düşünüldüğü zaman, bu reform paketi göz boyamadan öteye gitmiyor” dedi.

Türkiye'nin ifade özgürlüğü ve insan hakları alanında “göz boyama”nın ötesine gitmeyen çalışmalar yaptığı eleştirileri yapılıyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü, Türk hükümeti tarafından sunulan yargı reformu paketinin ifade özgürlüğü ve keyfi tutuklamalar gibi kilit konuları çözmediğini belirtirken, örgütün Türkiye araştırmacısı Emma Sinclair-Webb, “Türkiye’nin karşı karşıya olduğu büyük insan hakları sorunları düşünüldüğü zaman, bu reform paketi göz boyamadan öteye gitmiyor” görüşünü dile getirdi.

ABD'li İnsan Hakları İzleme Örgütü, Türk hükümeti tarafından sunulan büyük yargı reformu paketinin ifade özgürlüğü ve keyfi tutuklamalar gibi kilit konuları çözmediğini belirterek, reform paketinin AB ve Avrupa Konseyi’nden Türkiye’ye yönelik sert eleştirilerin geldiği bir dönemde sunulduğunun altını çizdi.

Örgütün Türkiye araştırmacısı Emma Sinclair-Webb, “Türkiye’nin karşı karşıya olduğu büyük insan hakları sorunları düşünüldüğü zaman, bu reform paketi göz boyamadan öteye gitmiyor” dedi.

Sinclair-Webb, “Eğer hükümet reform konusunda ciddiyse, daha cesur olmalı ve ifade özgürlüğünü kısıtlayan yasaları kaldırmalı ya da net bir şekilde bunların uygulanmasını şiddeti doğrudan teşvik eden kişilerle sınırlamalı” ifadelerini kullandı.

Örgüt, sunulan değişikliklerin gazeteciler ve Kürt aktivistlere karşı kötüye kullanılan terörle mücadele yasasında başarısız olduğunu vurgularken bazı olumlu adımların da atıldığını da kaydetti.

Emma Sinclair-Webb ayrıca, “Eğer Türk hükümeti insan haklarını korumak için yargı reformu konusunda samimiyse, bundan sonra sunulan bu yarım tedbirleri gözden geçirmeli ve işi bitirmeli” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com