Göz göre göre 11 ölüm

Göz göre göre 11 ölüm
Esenyurt'ta bir alışveriş merkezi inşaatı şantiyesindeki çadırlarda çıkan ve 11 işçinin hayatını kaybettiği yangına ilişkin 5'i tutuklu 13 sanığın yargılanmasına devam edildi.
Tanık Cemal Birol Meral, işçilerin kaldığı çadırlarda eksiklikler olduğu yönünde rapor verdiklerini söyledi.
 
Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Abdullah Altun, Kadir Altun, Şaban Bakırcı, Erdal Gümüş ve Cem Yıllar ile 6 tutuksuz sanık katıldı.
 
Duruşmada tanık sıfatıyla ifade veren Miratek firması Müşteri İlişkileri Koordinatörü Cemal Birol Meral, inşaat firmalarına iş güvenliği konusunda müşavirlik hizmeti verdiklerini söyledi.
 
"A sınıfı uzmanlarımız haftada bir gün, C sınıfı uzmanlarımız sürekli olarak, firmanın iş güvenliği elemanları ile kontroller yapar" diyen Meral, şöyle devam etti: "İşçilerin kaldığı çadırlarda eksiklikler vardı. Isıtıcılar, tüpler, uzatıcı kablolar vardı. Kamp alanı sorumluluk alanımız olmamasına rağmen çalışanların şikayetleri üzerine A sınıfı uzmanlarımız orada tespit yapmışlardı. Raporlarda da bu husus görülmektedir. Biz danışman bir firmayız. Yaptırım gücümüz yoktur. Biz eksikleri bildirdik."
 
Sanık avukatları, iş güvenliği danışmanlığı hizmeti veren firmanın inşaatı durdurmaya yetkisi olduğunu ileri sürerek, Meral'e bu yetkiyi neden kullanmadıklarını sordu.
 
Bunun üzerine Meral, kendilerinin yalnızca danışmanlık hizmeti verdiklerini ve gerekli bildirimleri iş yerine yaptıklarını söyledi.
 
İnşaatta kaynakçı olarak çalışan İsa Eser ise olay günü başka bir çadırda kaldığını ifade ederek, "Ben Kaldem firmasına bağlı çalışıyordum. Ses üzerine dışarı çıktım. Yangını gördüm. Çadırların elektriğini, benim bildiğim sanıklardan Şaban Bakırcı çekmedi. Halil diye soyadını bilmediğim biri çekti" diye konuştu.
 
Eser'in sözleri üzerine katılan vekilleri, "Tanık, kendisine hiçbir şey sorulmadan Şaban Bakırcı'nın elektrikleri çeken kişi olmadığını söyledi. Yönlendirildiğini düşünüyor ve beyanı kabul etmiyoruz" dedi. Mahkeme heyeti, sanıkların tutuksuz yargılanma taleplerini reddederek, duruşmayı erteledi.
 
İddianameden
 
Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, 11 Mart'ta saat 21.00 sıralarında Esenyurt Güzelyurt Mahallesi Yıldırım Beyazıd Caddesi'ndeki Marmara Park şantiyesinde, inşaatı devam eden alışveriş merkezinin kaba inşaatını üstlenen Kaldem Yapı İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi'nin işçi barınma çadırlarında yangın çıktığı kaydediliyor.
 
Yangında 11 işçinin hayatını kaybettiği belirtilen iddianamede, tutuklu sanıklar Abdullah Altun, Kadir Altun, Şaban Bakırcı, Erdal Gümüş ve Cem Yıllar, hakkında yakalama kararı bulunan Mehmet Altun, tutuksuz şüpheliler Sezgin Atalay, Süleyman Aslan, Arif Korkmaz, Kaan Akarsu, Ömer Faruk Gülmez, Hikmet Tezcan ve Andreas Michael Hohlmann'ın, "bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak" ve "taksirle yangına neden olmak" suçlarından 2 ile 23 yıl 6'şar ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmaları isteniyor. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com