"Göz kuruluğu, en çok şikayet edilen hastalıklar arasında"

Göz kuruluğu, en çok şikayet edilen hastalıklar arasında
Göz hastalıkları uzmanı Doç. Dr. Taşındı:

SAKARYA (AA) - Göz hastalıkları uzmanı Doç. Dr. Emrullah Taşındı, teknolojinin gelişmesiyle insanların günlük faaliyetlerinin değiştiğini belirterek, bu nedenle göz kuruluğunun en çok şikayet edilen göz hastalıkları arasında yer aldığını bildirdi.

Taşındı, yaptığı yazılı açıklamada, tedavi edilebilen göz kuruluğunda çevresel faktörlerin önemli sebepler arasında yer aldığını kaydetti.

 Uzun süre bilgisayar veya televizyon başında bulunmanın hastalığa yol açan unsurların başında geldiğine dikkati çeken Taşındı, klimaların da havayı kuruttuğunu, aynı şekilde göz kuruluğuna neden olduğunu aktardı.

Taşındı, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Gözyaşı salgısı, erkek ve kadınlarda ilerleyen yaşla azalıyor. Oysa insan ömrünün uzamasıyla ileri yaşlarda da net görmeye ihtiyaç duyuyoruz. Teknolojinin gelişmesiyle insanların günlük faaliyetleri değişiyor. Eskiden görme ihtiyacı uzağı veya ince ayrıntıları fazla gerektirmezken, günümüz yaşantısında bilgisayar, televizyon, yüksek çözünürlüklü yayın, 3D gibi görmek için çaba sarf edilen ortamda net görmeye ihtiyacımız var. Bu sebeple göz kuruluğu, günümüzde en çok şikayet edilen göz hastalıkları arasında yer alıyor."

- Hastalık belirtileri

Taşındı, göz kuruluğunun kişiden kişiye değişebildiğini belirterek, yaşın ilerlemesi, menopoz ve sigara dumanından kaçınılması gerektiğini vurguladı.

"Kuruluk, kaşıntı, yanma ve batma, gözde yabancı cisim hissi, ışığa duyarlılık, aşırı göz yaşarması, bulanık görme, gece görmede zorluk ve yorgunluk hissi gibi belirtiler göz kuruluğu hastalığında en çok şikayet edilen durumlar arasında geliyor" ifadesini kullanan Taşındı, hastalara şu önerilerde bulundu:

"Gözü nemli tutabilmek için gözyaşının yerini tutan birçok suni gözyaşı damlası var. Gözünüze birinci aşamada günde iki defa damlatmalısınız. Gözünüz tedaviye cevap vermezse damlatma olayı günde beş defaya kadar çıkartılır. Tabii bu durum yaşam kalitenizi olumsuz etkileyebilir. Kişi gözünde devamlı yanma, batma ve yabancı cisim hissi olduğu için rahatsızlık hisseder. Tedavi süreci mutlaka takip edilmeli ve doktor önerisi dışında hiçbir ilaç ya da benzeri çözüm yollarına başvurulmamalıdır."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com