Göz kurumasına karşı 20-20-20-20 stratejisi

Göz kurumasına karşı 20-20-20-20 stratejisi
Uzmanlar bilgisayar karşısında çok zaman geçiren insanların göz kuruluğu ve kasılmalarına karşı basit egzersizlerle baş etmelerinin mümkün olduğunu belirtti. Bilim insanları 20 kere göz kırpmanın çok faydalı olacağını kaydetti.
Bilgisayara fazla bakmaktan kaynaklanan göz kurumalarına karşı basit egzersizler öneriliyor. Uzmanlar bunun için 20-20-20-20 stratejisinin uygulanmasının bu sorunla başa gelmenin en kolay yol olduğunu ifade ediyor. Buna göre her 20 dakikada 20 kere göz kırpılacak ve 20 saniyede bir 20 fit (yaklaşık 6 metre) ötede bir nesneye odaklanılacak. 
 
'20-20-20-20' stratejisi bilgisayar görme sendremonuna (CVS) karşı bir çözüm olarak tasarlandı. Göz yorulması ve kuruması gibi sendromlar baş ağrısı ve boyun tutulması gibi sorunlara yol açıyor ve tedavi edilmesiği zaman ileride kalıcı hasarlar verebiliyor.
 
Günde üç saat veya daha fazla bilgisayar başında zaman geçiren insanlarda risk artıyor. Teksas Üniversitesi Güneybatı Tıp Merkezi'nden Dr. Edward Mendelson düzenli olarak göz kırpmanın yardımcı olacağını söyledi. Mendelson "Her 20 dakikada 20 saniye göz kırpılıp 20 fit uzaklıkta bir nesneye odaklanılması gerekiyor. Kendinize 20 iyi göz kırpması verin, göz kırpması en doğal göz koruma yolu ve bu kırpmalar gözün kayganlaşmasına ve yenilenmesine yardımcı olur" dedi.
 
Bugünkü ofislerin genellikle serin ve kuru olduğunu söyleyen Dr. Mendelson "Bunlar gözler dışında her şey için rahat ve güzel" diye ekledi. Uzmanlar çalışmaya başlamadan önce göz damlası alınmasının kuruluğu giderebileceğini ama ekrana bakmaya ara vermenin boyun, kas ve başağrısını engelleyebileceğini vurguladı.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com