Göz merkezinden açıklama

Göz merkezinden açıklama
Afyonkarahisar'da 7 kişinin katarakt ameliyatı yapıldıktan sonra görme duyularını kaybetmeleri üzerine Türkiye'nin gündemine gelen özel göz sağlığı merkezinden açıklama yapıldı.

Afyonkarahisar'da 7 kişinin katarakt ameliyatı yapıldıktan sonra görme duyularını kaybetmeleri üzerine Türkiye'nin gündemine gelen özel göz sağlığı merkezinden açıklama yapıldı.
Açıklamada, '3 yıldır faal olan ve göz hastalıkları üzerine ihtisaslaşmış olan merkezimizde bugüne kadar 3 bin 227 ameliyat başarı ile yapılmıştır. Böyle bir enfeksiyon tablosu ile hiç karşılaşılmamıştır. Bu hastalarımızda böyle bir komplikasyonla karşılaşmak, bizi samimi olarak üzmüştür. Bu komplikasyonların neden geliştiği ile ilgili olarak hem İl Sağlık Müdürlüğü hem de Tabipler Odası araştırma yapmaktadır. Sonunda ne olursa olsun hastalarımızın devam eden tedavilerinin daha da iyiye gitmesi,
mağduriyetlerinin giderilmesi başlıca temenni ve amacımız olacaktır' ifadelerine yer verildi.

MERKEZ YÖNETİCİSİ BASIN KARŞISINDA
Özel göz sağlığı merkezi adına basına açıklama yapan merkez yöneticisi Elvan Çevrim ise, '26 Ekim'de olan bu olay tabii ki hepimizi ve kurumumuzu çok üzmüştür. Şu anda Sağlık İl Müdürlüğü ile Savcılık gerekli araştırmayı yapmaktadır. Biz de üzerimize düşen neyse tabii ki yapacağız. Çok hoş bir durum değil. Daha fazla söylenecek çok şey yok açıkçası. İnceleme aşamasını çok fazla konuşmak doğru olmaz. Sağlık İl Müdürlüğü'nden gerekli yetkililer geldi. Her türlü inceleme yapıldı. Bizim adımıza net bir şey
yok. İnceleme sürüyor. Devam edecek, sonucu hep birlikte göreceğiz. Bize tebliğ edilen herhangi bir şey yok. Bakanlık'tan müfettişler geldi. Gerekli araştırma ve incelemeyi yaptı ve gittiler. Hastane şu anda açık. Şu dakika itibariyle hasta kabulü yapmıyoruz ama Bakanlık ile ilgili bir sıkıntı yok. 3 yıldır faaliyet veren bir firmayız, böyle bir vaka olmadı. Bir gün önce ameliyat olanlarda da yok, bir gün sonra ameliyat olanlarda da yok' dedi.

-VALİ İMGA HASTALARI ZİYARET ETTİ -
Afyonkarahisar Valisi Haluk İmga, özel sağlık merkezinde aynı gün katarakt ameliyatı olduktan sonra görme yeteneklerini kaybeden 7 kişiden 5'ini, muayene edilmek için getirildikleri Sandıklı Devlet Hastanesi'nde ziyaret etti.
Vali İmga, hastaneye gelişinde basın mensuplarına bir açıklama yaptı. İmga açıklamasında, 'Hırka ve Eskihisar köylerinden 7 vatandaşın operasyonları ile ilgili incelemede bulunmak için geldim' dedi. Özel bir sağlık kuruluşunun, Hırka ve Eskihisar köylerine gelerek sağlık taramasında bulunduğunu anlatan İmga, şöyle konuştu: 'Belli yaşın üstündeki vatandaşların kataraktlarını tespit edip kendi göz sağlığı merkezlerinde ameliyat yapabileceklerini ifade ediyorlar. Bunun üzerine 7 vatandaş ilgili sağlık
kuruluşuna başvurarak katarak ameliyatı oluyor. Neticesinde bugün görme bozukluklarının arttığından ve bazıları da görme yeteneği kaybettiğinden bahisle şikayetçi oluyorlar.'
Olay basına intikal edince valilik olarak soruşturma başlattıklarını anlatan İmga, şunları söyledi: 'İki göz doktoru arkadaşımızı konunun soruşturmasında görevlendirdik. Soruşturmalarını sürdürüyorlar. Bu arada Sağlık Bakanlığı da bir müfettiş göndererek konunun bir üst düzeyde soruşturmasını yapıyor.'
HİJYEN ŞARTLARDAN KAYNAKLANAN OLUMSUZLUKLAR
Vali İmga, ilk bulgulara göre hijyen şartlarından ve sterilizasyondan kaynaklanan bazı olumsuzluklar olduğunun ifade edildiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti: 'Kesin raporlar gelmedi. Soruşturma devam ediyor. Geliş amacım hastalarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletmek içindir. Başhekimin ifade ettiğine göre, iki hasta görme yeteneğini yitirmiş diğer hastaların görme yeteneği halen bozuk da olsa devam ediyor. Enfeksiyonun tedavi edilmesi halinde olumlu sonuçlanabilir diyor doktorlar.'
TEDAVİ ALTINA ALINDILAR
Görme yeteneğini tamamen kaybeden 80 yaşındaki Mehmet Macit, tedaviyi kabul etmedi. Görme yeteneğini tamamen kaybeden ikinci hasta 73 yaşındaki Salih Dalkılıç da, görme yeteneği bozulan 70 yaşındaki Lütfiye Akkuş, 65 yaşındaki Ahmet Ertürk, 84 yaşındaki Osman Yıldırım, 70 yaşındaki İsmet Öztürk de Sandıklı Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı.
Görme yeteneği bozulan 71 yaşındaki Kamil Öz'ün ise Denizli'de bir hastanede tedavisine başlandığı öğrenildi.
GÖZ SAĞLIĞI MERKEZİ KAPATILDI
Öte yandan Afyonkarahisar'da bulunan göz sağlığı merkezinin kapatıldığı öğrenildi.

-HASTALAR AVUKATLARIYLA GÖRÜŞTÜ -
Afyonkarahisar'da özel bir sağlık merkezinde aynı gün katarakt ameliyatı olduktan sonra görme yeteneklerini kaybeden 7 kişiden 5'i, Sandıklı Devlet Hastanesi'nde muayenelerinin ardından avukatlarıyla görüştü.
Özel bir sağlık merkezinde aynı gün katarakt ameliyatı olduktan sonra görme yeteneklerini kaybeden 7 hastadan 5'i Sandıklı Devlet Hastanesi'ndeki muayenelerinin ardından hastaneye ait bir araçla avukatları Ayşe Karaçelik'in ofisine gitti. Burada yaklaşık iki saat Avukat Karaçelik ile görüşen hastalar ve yakınları daha sonra Sandıklı Devlet Hastanesi'ne ait araçla evlerine götürüldü.
Denizli'de tedavi gören Kamil Öz ile Sandıklı Devlet Hastanesi'nde muayene edilen Lütfiye Akkuş ve Osman Yıldırım'ın görme yeteneklerini tamamen kaybettikleri belirtildi. Hastalardan İsmet Öztürk ve Ahmet Ertürk'e ise 'endoftalmi' teşhisi konuldu. Her iki hastanın yapılan muayenelerinde sadece ışığı görebildikleri ve tedavi sonucu yeniden görme yeteneklerini kazanma şanslarının sadece yüzde 10 olduğu bildirildi.
Öte yandan kapatıldığı bildirilen özel göz sağlığı merkezinin poliklinik bölümlerinin açık olduğu, ameliyathaneler ile yatan hasta bölümlerinin kapatıldığı, merkezde Sağlık Bakanlığından gelen iki müfettişin inceleme yaptığı öğrenildi.
ENDOFTALMİ
Endoftalmi, göz cerrahisi, travma ya da sistemik bir enfeksiyon sonucu gözde oluşan ciddi bir inflamatuar reaksiyondur. Cerrahiden kısa bir süre sonra hastalarda görme kaybı, göz kapağı şişliği, kızarıklığı, ışık hassasiyeti ve şiddetli ağrı şikayetleri olur.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com