Göz sağlığında sinsi tehlike: Glokom

Göz sağlığında sinsi tehlike: Glokom
Uzmanlar, "glokom" hastalığında erken teşhisin önemine dikkat çekti.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nilgün Yıldırım, gelişmesini engellemenin şu anda mümkün olmadığı 'Glokom' hastalığında erken tanının önemine dikkat çekerek, 40 yaş üzerinde göz tansiyonu ve optik sinirinin değerlendirildiği göz muayenesinin her yıl düzenli olarak yapılması gerektiğini belirtti.
 
ESOGÜ Eğitim, Uygulama ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Oftalmoloji Derneği Glokom Birimi Başkanı Prof. Dr. Nilgün Yıldırım, göz siniri hasarına neden olan ve bunun sonucunda da görmeyi etkileyen Glokom hastalığına vurgu yaptı.
 
Bu hastalığın gelişmesini engellemenin şu anda mümkün olmadığını belirten Prof. Dr. Yıldırım, ancak erken tanı ile göz siniri hasarının engellenmesi ve görmenin korunması sağlanabileceğini ifade etti.
 
Yıldırım, Glokom’da göz tansiyonu yüksekliğinin bir risk faktörü olduğunu, bu nedenle 40 yaş üzerinde göz tansiyonu ve optik sinirinin değerlendirildiği göz muayenesinin her yıl düzenli olarak yapılmasının erken tanı için yeterli olduğunu anlattı
 
Prof. Dr. Nilgün Yıldırım, bu yıl 10-16 Mart tarihleri arasında tüm dünyada eş zamanlı olarak Dünya Glokom Haftası etkinliklerinin yapılacağın, ESOGÜ Göz Hastalıkları Anabilim Dalı olarak Glokom’a karşı toplumda farkındalık oluşturmak için bir dizi etkinlik düzenleyeceklerini ifade etti.
 
Prof. Dr. Yıldırım; “11 Mart 2013 Pazartesi günü ESOGÜ Eğitim, Uygulama ve Araştırma Hastanesi Mermer Salon’da gün boyunca hastaneye gelen hasta ve hasta yakınlarından isteyenlerin göz içi basınç ölçümleri yapılacak, aynı salonda görsel eğitim verilecektir. 12 Mart 2013 Salı günü ise Espark Alışveriş Merkezi’nde ESOGÜ Göz Hastalıkları Anabilim Dalı tarafından açılacak olan stantta, ziyaretçilerin göz tansiyonlarının ölçülerek Glokom hakkında bilgilendirme yapılacaktır” diye belirtti. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com