Göz sulanmasına kolay çözüm

Göz sulanmasına kolay çözüm
Uzmanlar, "Halk arasında göz sulanması olarak bilinen gözyaşı kanal tıkanıklığı artık lazerle sorunsuz bir şekilde çözümleniyor. Yeni yöntemle bu ameliyatlar yüz ve gözaltında iz bırakmadan, 10 dakikada yapılıyor ve iş gücü kaybı olmuyor" dedi.

Uzmanlar, 'Halk arasında göz sulanması olarak bilinen gözyaşı kanal tıkanıklığı artık lazerle sorunsuz bir şekilde çözümleniyor. Yeni yöntemle bu ameliyatlar yüz ve gözaltında iz bırakmadan, 10 dakikada yapılıyor ve iş gücü kaybı olmuyor' dedi.

Uzmanlar, 'Halk arasında göz sulanması olarak bilinen gözyaşı kanal tıkanıklığı artık lazerle sorunsuz bir şekilde çözümleniyor. Yeni yöntemle bu ameliyatlar yüz ve gözaltında iz bırakmadan, 10 dakikada yapılıyor ve iş gücü kaybı olmuyor' dedi.
Uzmanlar, kanal tıkanıklığı rahatsızlıklarını da lazer ameliyatlarıyla çözümlüyor. Bölgede yoğun olarak görülen ve halk arasında göz sulanması olarak bilinen gözyaşı kanal tıkanıklığı gelişen yeni lazer teknolojisiyle artık daha kolay sorun olmaktan çıkarılıyor.
Uzmanlar, 'Gözyaşı, gözlerimizi besler, korur ve gözün ön tarafını yıkayarak kurumasını önler. Gün içerisinde sürekli olarak gözyaşı bezinden salgılanır, görevi bittikten sonra da gözyaşı kanalına girer, buradan buruna oradan da boğaza akar. Gözyaşının takip ettiği bu kanalda bir tıkanıklık varsa sıvı kanalın üst kısmında birikir ve gözde sulanma oluşur. Bu olay devam ettikçe çapaklanma olur, kanalın mikrop kapması sonucu kese şişer. Hastaların şikayeti genellikle gözlerinde sulanma, göz kapak enfeksiyonu, göz etrafında şişlik, gözde çapaklanmadır. Gözyaşı kanalının tıkanma nedenleri doğumsal, travma sonrası, bazı göz kapak hastalıklarında ve ilerleyen yaşla birlikte görülen tıkanmadır. Gözyaşı kanal hastalığının tedavisi yaşa göre değişmektedir. 2 yaş altı çocuklarda burun köküne masajla veya ince mil yardımıyla gözyaşı kanalı genişletilerek kanal tedavi edilebilmektedir. 2 yaş üstü çocuk ve erişkinlerde tek tedavi cerrahidir. Bu cerrahi yöntemlerin başında klasik dsr (ciltten kesi ile yapılan gözyaşı kanalı ameliyatı) ameliyatı gelmektedir' dedi.
Bıçaksız lazer hakkında da bilgi veren Mirkelam, 'Son zamanlarda yaygın kullanıma giren multidiode lazer cerrahisi ile bu problemler ortadan kalkmaktadır. Bu yöntemde, herhangi bir yeri kesmeden gözyaşı kesesinin içine lazer ince fiber probu ile tıpkı bir gözyaşı gibi girilerek, tıkalı olan kanaldaki kemik ve mukoza lazer ile açılmakta ve gözyaşı kesesi burun ile ağızlaştırılmaktadır. İşlem 10 dakika gibi çok kısa sürede tamamlanmaktadır. Bu yöntemin avantajları 2 yaş üstü tüm hastalara uygulanabilmesi,
ağrısız olması, kanama olmaması, ameliyat süresinin kısalığı, hastanın ertesi gün işine gidebilmesi, dikiş atılmaması dolayısıyla iz bırakmaması ve yüzde 92-94 başarı şansının olmasıdır. Diğer bir özelliği ise daha önceden ameliyat olmuş hastalara da uygulanabilmesidir. Gözyaşı kanal tıkanıklığında, muldiode lazer hasta konforu ve başarı şansının yüksek olması ile yüz güldürücü bir tedavi yöntemidir' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com