Göz Tansiyonu körlüğü yol açabilir

Göz Tansiyonu körlüğü yol açabilir
BSK Kütahya Anadolu Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.Hüseyin Tümtaş,halk arasında göz tansiyonu olarak bilinen glokomun 40 yaş üzerindeki kişileri etkilediğini;erken teşhis edildiğinde tedavi edilecek olan bu hastalığın,geç kalınması durumunda gör

BSK Kütahya Anadolu Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.Hüseyin Tümtaş,halk arasında göz tansiyonu olarak bilinen glokomun 40 yaş üzerindeki kişileri etkilediğini;erken teşhis edildiğinde tedavi edilecek olan bu hastalığın,geç kalınması durumunda görme kaybına neden olabileceğini bildirdi.
Glokom göz içi sıvısı tarafından oluşturulan basıncın artarak göz sinirinin harabiyetine sebep olduğu ilerleyici ve sinsi bir hastalıktır. Göz tansiyonu erken teşhis ve tedavi edilmediği taktirde sonucu görme kaybına kadar varabilir.Bu sebeple her yıl düzenli göz muayenesi olarak göz tansiyonu kontrol edilmelidir.
Glokom yeni doğan bebek dahil her yaşta görülebilen bir hastalıktır. Fakat Glokomlu hastaların %90'ı 40 yaşın üzerindedir.Kalan %10'u ise bebekler, çocuklar ve gençlerde görülür.
Glokom,görme siniri hasarının oluştuğu bir dizi durum için kullanılan bir terimdir.Glokomun başlıca nedeni göz içindeki basıncın yüksekliğidir.Görme sinirinin,dolaşımın bozulduğu doku zafiyeti veya yapısal bozuklukların görüldüğü durumlarda görme siniri basınca daha duyarlı hale gelebilir ve basınç yükselmeksizin de hasar gelişebilir.
Göz tansiyonunu tehlikeli bir hastalık haline getiren uzun bir süre kişiye çok fazla rahatsızlık vermeden sinsi bir şekilde ilerleyebilmesidir. Zaman zaman görülebilen,sinüzit ve kronik baş ağrıları ile karışabilen,göz çevresinde basınç ve ağrı hissi dışında çoğu hastada günlük yaşamı etkileyecek hiçbir soruna yol açmadan uzun süre görme siniri harabiyetine neden olarak ilerleme gösterebilir.Görme sinirinde oluşan harabiyetin başlangıçta görme alnının dış kısmında bulunması nedeniyle hasta tarafından fark edilmesi de güçtür.
Daha nadir olarak göz tansiyonu krizine giren hastalarda teşhis daha kolay olmakla beraber bu aşamadaki bir hastanın durumunun da daha hassas olduğu muhakkaktır. Göz tansiyonu krizi,göz tansiyonunun birden bire çok yüksek seviyelere yükselmesidir.Bu durumda hastada, dayanılmayacak derecede şiddetli göz ağrısı, baş ağrısı,gözde kanlanma,bulanık görme,görmenin azalması,ışığın hassasiyeti, bulantı-kusma gibi belirgin belirtiler görülür.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com