Gözaltılara ilk tepkiler

Gözaltılara ilk tepkiler
Sabah saatlerine düzenlenen operasyon kapsamında Çağdaş Hukukçular Derneği'ne yapılan baskınlara çeşitli kesimlerden tepkiler gelmeye devam ediyor.

Yurt genelinde Çağdaş Hukukçular Derneği’ne yönelik gözaltı dalgasına tepkiler geldi.

Aramalar devam ederken İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal’da dernek binasına geldi. Aramaları izleyen Kocasakal, çıkışta basın açıklaması yaptı. Yapılan aramanın hukuka aykırı olduğunu söyleyen Kocasakal, savcı gelmeden arama yapılamayacağını söyledi.

MİLLETVEKİLLERİ DERNEK BİNASINA GELDİ

CHP milletvekilleri Hüseyin Aygün ile İlhan Cihaner’de Ankara’daki ÇHD Genel Merkezi’ne geldi. Cihaner çıkışta basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Derneğin 1970'lerden bu yana halkın hukuk mücadelesinde en ön saflarda yer aldığını belirterek, aramanın kişilere yönelik olmasına rağmen dernekte yapıldığını iddia etti.

Ankara Barosu’da konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Açıklamada “Kırılan avukat bürolarının kapıları değil insan haklarının koruyucu şemsiyesidir. Avukatlar görevlerini yaparken kimi zaman bireysel şiddetin kurbanı olurken kimi zaman da devletin hak ihlali oluşturan eylemlerinin muhatabı olmaktadır. Ankara Barosu olarak nereden gelirse gelsin avukata ve avukat üzerinden topluma yönelik her tür saldırıya sonuna kadar karşı duracağımızı bir kez daha belirtir, bu çerçevede, bugün yaşanmakta olan hak ihlali sürecini de sonuna kadar da takip etmeye devam edeceğimizi kamuoyuna saygıyla bildiririz” denildi

İZMİR’DE EYLEM

Operasyonun ardından, ÇHD İzmir Şubesi üyesi yaklaşık 50 avukat İzmir Adliyesi C Blok önünde toplandı. Grup adına açıklamayı ÇHD İzmir Şube Sekreteri Avukat Nergiz Tuğba Aslan yaptı. Aslan, ÇHD’nin 1974 yılında kurulduğunu, o günden beri, karakollarda, cezaevlerinde, hukuk, adalet ve insan hakları için sürdürdüğü mücadeleden asla vazgeçmediklerini dile getirdi.

Fransa Barosu’ndan sert tepki!

ÜLKER TARHAN: “ÖZEL YARGILAMA TERÖRÜ”

CHP Ankara milletvekili ve Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan’da söz konusu operasyon ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Tarhan açıklamasında “Ülkemizdeki insan hakları ihlalleri, faili meçhul cinayetler, işkenceyle mücadele gibi konularda yaptığı çalışmalar ile öne çıkan Çağdaş Hukukçular Derneğine ve üyesi avukatlara yönelik sürdürülen hukuka aykırı aramalar bugün yeni bir “Özel Yargılama” terörü olarak öne çıkmıştır.

İktidara muhalif herkesi ve her kurumu susturma anlayışının toplumsal muhalefeti savunma görevi yapmaları nedeniyle avukatlara da yöneltilmesi faşist ve baskıcı bir yönetim anlayışının, kapımıza dayanan polis devleti anlayışının tezahürüdür”
görüşlerine yer verdi.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com