Gözaltında yaşadıklarını anlattı

Gözaltında yaşadıklarını anlattı
Çağdaş Hukukçular Derneği avukatlarından Efkan Bolaç gözaltı sürecini anlattı.

Perşembe günü başlayan Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi 10 avukattan 9’u hakkında tutuklama kararı çıkmıştı.

Hakkında tutuksuz yargılama kararı çıkan ve yurtdışına çıkış yasağı konulan avukat Efkan Bolaç, Radikal’den Serkan Ocak’a konuştu.

3 günlük gözaltı sürecinde yaşananları özetleyen Bolaç’ın anlattıkları, hukuksuzluğun varmış olduğu boyutları gösteren alışılagelen uygulamalara işaret ediyor.

16 sivil polis eşliğinde gözaltına alındığını söyleyen Bolaç, önce bürosunun arandığını, gizlilik kararının öne sürülerek telefonuna el konulduğunu belirtti.

Telefonuna el konulup mühürlü çuvala konmasına rağmen gözaltı akşamı saat 19.30 civarında, Bolaç’ın telefonunu arayan avukatı telefonun çaldığını bunun üzerine şikayetçi olacağını belirtti, emniyet ise iddiaları “böyle bir şeyin olmasın mümkün değil” diyerek reddediyor.

Bürosunda yapılan aramanın özensizliğine dikkat çeken Bolaç, tüm ofisindeki dosyaların karıştırıldığını, boş CDlere dahi el konduğunu söyledi. Evinde de bir arama yapıldığını ardından emniyete götürüldüğünü, 2 gün boyunca kendilerine su ve şeker verilmediğini, arkadaşlarının getirdiği malzemelerin kendilerine iletilmediğini söyleyen Bolaç, nezarethanede betonda yattıklarını aktardı.

Dosyada gizlilik kararı olduğu için belgenin kopyasını alamadıklarını belirten Bolaç, belgeye göre “zaman zaman” örgüt kararlarıyla hareket ettiğini, ancak örgüt belgesi denilen Belçika ve Hollanda belgelerinde örgüt üyesi olarak adının geçmediğini söyledi.

Bu tip davalarda alışılageldiği üzere, bir dizi tutarsızlığın gözlemlendiği dosyada, 1996-1997 tarihli belgeler bulunuyor. Zamanaşımı dolayısıyla serbest bırakıldığını düşündüğünü belirten Bolaç, bu tarihli belgelerin bir dava dosyasında kullanımının hukuka uygun olmadığını, savcının da bu kararı vermek zorunda olduğunu söyledi. Zamanaşımına uğrayan belgeleri kullanmanın bir tehdit olduğunu söyleyen Bolaç, ÇHD’nin insan haklarıyla ilgili attığı adımların, İmdat Polis çalışmalarının “bir kısım zevatı” rahatsız ettiği için bu davanın görülmeye başlandığını ifade etti.

Tutuksuz yargılanacak olan Efkan Bolaç, Hopa Davası, Hrant Dink Davası, Fazıl Say’ın Twitter mesajı dolayısıyla yargılandığı davada da avukatlık yapmıştı.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com