Gözaltındaki Gazetecilere Polis Ne Sordu?

Gözaltındaki Gazetecilere Polis Ne Sordu?
Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan gazeteciler Nedim Şener ve Ahmet Şık, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesine sevk edildi.

Adliyeye sevk edilen gazeteciler Zekeriya Öz'e ifade verecekler. Gazetecilerin adliyeye sevk edileceğinin duyulmasının ardından çok sayıda gazeteci meslekdaşlarına destek vermek için adliye önüne geldi.

Nedim Şener'in avukatının verdiği bilgilere göre Emniyet'te Şener'e yaklaşık 50 soru sordu.

Sorular ağırlıklı olarak OdaTV'den çıktığı iddia edilen belgelerle ilgiliydi. "Ahmet Şık'la kitap yazdınız mı?", "Sabri Uzun'un kitabını siz mi kaleme aldınız?" gibi soruların yanında Şener'den çeşitli telefon görüşmeleriyle ilgili de bilgi alındı.

Tutuklu yargılanan OdaTV çalışanı Barış Terkoğlu'yla yaptığı görüşmenin içeriği soruldu.

Sözkonusu görüşmeye göre Terkoğlu'nun, Şener'i arayıp "İlk Uluslararası Hrant Dink Ödülü'nün gazeteci Alper Görmüş'e verilmesiyle ilgili ne düşünüyorsunuz?" diye sorduğu, Şener'in de "Ne düşünebilirim ki" dediği belirtildi.

Emniyetteki sorgunun ardından Ahmet Şık ve Nedim Şener'e isnat edilen "Halkı kin ve düşmanlığa sevk etme" suçu düştü. İki gazeteci şu anda savcılıkta sadece "Ergenekon terör örgütüne üye olma" suçu nedeniyle sorgulanacak.

"Ergenekon" soruşturması kapsamında Ankara'da gözaltına alınan polis memuru Aydın Bıyıklı ile yazar İklim Bayraktar, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesine getirildi.

BAYRAKTAR'IN İFADESİ 15 DAKİKA SÜRDÜ

İklim Bayraktar ile Aydın Bıyıklı, saat 10.00'da hakim ve savcıların kullandığı protokol kapısından adliyeye sokuldu. Bu sırada Aydın Bıyıklı'nın "Adalet yerini bulacak" dedi. İki sivil polis aracıyla getirilen şüpheliler İklim Bayraktar ile Aydın Bıyıklı'yı Ergenekon savcılarından Zekeriya Öz sorguladı.

İklim Bayraktar'ın sorgusu yaklaşık 15 dakika sürdü. İklim Bayraktar, Savcı Zekeriye Öz'e yaklaşık 3 sayfa ifade verdi. İklim Bayraktar'ın ardından polis memuru Aydın Bıyıklı'nın ifadesine geçildi. Zekeriya Öz'e yaklaşık 5 dakika ifade veren Aydın Bıyıklı'ya "Operasyonda gözaltına alınan isimlere bilgi sızdırıp sızdırmadığının sorulduğu" öğrenildi.

ADLİYE ÖNÜNDE DESTEK

Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan gazeteciler Nedim Şener ve Ahmet Şık adliyeye getirildi.

Emniyetteki işlemleri tamamlanan Şener ve Şık, saat 15.45'te Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne getirildi. Emniyete ait sivil plakalı bir minibüsle adliyeye getirilen Şener ve Şık, hakim ve savcıların kullandığı protokol kapısından içeri girdi. Şener ve Şık'ın soruşturma savcısı Zekeriya Öz tarafından sorgulanması bekleniyor.

Şener ve Şık'ın adliyeye girişi sırasında, onlara destek için adliyeye gelenlerin "Nedim, Ahmet çıkacak, yine yazacak" diye bağırdığı görüldü.

ÖNCE İKLİM BAYRAKTAR ÇIKARTILDI

Ankara Emniyet Müdürlüğü ekiplerince, "Ergenekon" soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve İstanbul Emniyet Müdürlüğüne getirilen yazar İklim Bayraktar ile polis memuru Aydın Bıyıklı ile ilgili işlemler tamamlandı.

Bayraktar ve Bıyıklı, daha sonra, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesine sevk edildi.

Hakim ve savcıların giriş yaptığı kapıdan içeri alınan İklim Bayraktar ile Aydın Bıyıklı'nın, soruşturmayı yürüten savcı Zekeriya Öz'e ifade vermesi bekleniyor.

Bu arada, adliye kapısından içeri girerken bir gazetecinin konuya ilişkin sorusu üzerine Aydın Bıyıklı, "Adaletin tecelli edeceğine inanıyorum" dedi

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com