Gözler bu görüşmede

Gözler bu görüşmede
Cumhurbaşkanlığı tartışmalarının başladığı günlerde Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan Cumhurbaşkanlığı köşkünde bir araya gelecek.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan haftalık olağan görüşmede, Cumhurbaşkanlığı köşkünde bir araya gelecek. Gül ve Erdoğan görüşmesi Cumhurbaşkanlığı seçimi ve iki ismin adaylıkları konusunda yapacakları olası değerlendirmeler açısından ayrı bir önem taşıyor.

Cumhurbaşkanı Gül ile Başbakan Erdoğan arasında yapılacak görüşmelerin ardından, AKP’nin Cumhurbaşkanlığı seçimi yol haritasını belirleneceği konuşuluyor.

-”CUMHURBAŞKANINI İLK KEZ HALK SEÇECEK”-

Yerel seçimlerin ardından gözler 10 Ağustos’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine çevrildi. Türkiye Cumhuriyeti’nin 12. Cumhurbaşkanını ilk kez halk seçecek. 21 Ekim 2007’de, Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilip seçilmemesi yönünde yapılan referandumda, anayasa değişikliği yüzde 69 ile kabul edildi. Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesine karşı çıkanların oranı ise 31’de kaldı. Böylece, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesine ilişkin anayasa değişikliği kabul edildi.

“İKİ İSİMDE GÖRÜŞMEYE DİKKAT ÇEKMİŞTİ”

Bugün yapılacak olağan görüşme öncesi iki isim de, Cumhurbaşkanlığı adaylık konusunda müzakere mesajları verdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül konuya ilişkin açıklamalarında “Nisan ayının sonunda Mayıs ayının başında bunlar netleşmiş olur. Nasıl olur, ne olur, bunları cumhurbaşkanlığı seçiminden önce oturur konuşuruz; Başbakan’la da diğer arkadaşlarımla da ona göre karar veririz” demişti.

Cumhurbaşkanı Gül, “Başbakan Erdoğan bu konuda sürpriz adım atar mı?” sorusuna, “Açıkçası ben Başbakan’a yapmam, O da bana yapmaz. Bu tip öyle meselelerde “Oturup konuşuruz. Manşetlerden öğrenmem” yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Gül’ün bu açıklamalarına Başbakan Erdoğan ise 4 Nisan’da, Azerbaycan’a hareketinden önce yanıt verdi. Atatürk Havalimanı’nda gazetecilerin soruları üzerine Erdoğan “Cumhurbaşkanımızın ‘konuyu aramızda müzakere ederek bir karara varırız’ kanaatini ben de paylaşıyorum” demişti. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com