Gözler ırkçılara çevrildi (VİDEO)

Gözler ırkçılara çevrildi (VİDEO)
İtalya'nın Floransa kentinde 50 yaşındaki Gianluca Casseri'nin tabancayla Senegalli 2 seyyar satıcıyı öldürmesi, 3 kişiyi yaralaması ve ardından intihar etmesi üzerine gözler ülkedeki ırkçılara çevrildi.

İtalyan televizyonları, girdiği otoparkta aracında intihar eden Casseri'yi etkisiz hale getirmek amacıyla özel timlerin düzenlediği operasyonun güvenlik kamerası görüntülerini ve İtalya'daki aşırı sağcıların faaliyetlerini ekrana getirdi. İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, "gözü dönmüş bir nefret patlaması"  olarak nitelendirerek lanetlediklerini bildirdi. Afrika kökenli grup ve bazı İtalyanlar saldırının olduğu Dalmaçya Meydanı yakınlarında öldürülenlerin bulunduğu alanda çiçek bırakıp, mum yaktı.

 
Aşırı sağcı 'CasaPound İtalia' grubu, saldırganın sempatizanları olduğunu ancak aktivist olmadığını açıkladı. Polis ise Roma'da 'Milis' isimli bir grubun 5 üyesini tutukladı, 16 kişiye karşı soruşturma açıldı. Grup suç örgütü oluşturmanın yanı sıra ırkçılığa kışkırtmakla suçlanıyor.
 
AVRUPA'DA DA YANKI BULDU
 
İtalya'daki ırkçı cinayetler bu ülkenin yanı sıra Neo Nazi terörünü tartışan Almanya'da da yankı buldu. Deutce Welle,  2 Senegalliyi öldüren 50 yaşındaki İtalyan saldırganın, kaçış yolunda etrafına ateş açarak iki pazar yerine daha girdiğini ve üç Afrikalıyı daha yaraladığını,  polis çemberi daralmaya başladığında silahı kafasına dayayarak intihar ettiğini hatırlattı. Saldırganın aşırı sağcı olduğunu gizlemediği, hatta ırkçı ve Yahudi düşmanı tezlerini 'Kaosun anahtarı' adlı bir kitapta topladığı, internetteki forumlarda  ari ırk, beyaz ve Hıristiyan bir Avrupa propagandası yaptığının bilindiği, Floransa'da aşırı sağcı ve neo faşistlerin yuvası olarak bilinen ancak kendisini bir kültür merkezi olarak lanse eden CasaPound grubuna katıldığı ifade edildi. Saldırganın, İtalya'daki aşırı sağ internet forumlarında 'beyaz kahraman' olarak övüldüğü kaydedildi.
 
İtalyan Entegrasyon Bakanı Andrea Riccardi, nefret saçan söylemlere karşı dikkatli olunmasını isterken, 'Toskana'da bir atasözü vardır: Ağızdan çıkan laf geri döndürülemez. Pek çok nefret vaizi var. Bunların söyledikleri insanları yıldırıyor. Ve insanlar yıldığında günah keçisi olarak yabancıları görüyor' dedi.
 
Cenevre merkezli BM İnsan Hakları Konseyi 2010 yılında İtalya'yı göçmenler ile azınlıklara yönelik şiddet olayları nedeniyle sert bir şekilde eleştirmiş, Brüksel de, dönemin koalisyon ortağı aşırı sağcı Kuzey Birliği partisinin mülteci politikaları nedeniyle İtalyan hükümetini uyarmıştı. 
 
Bu arada, Floransa kentinde 1 günlük yas ilan edilirken Belediye başkanı Matteo Renzi'nin kararıyla, öğle saatinde tüm işyerlerinde 10 dakika süreyle alışverişe ara verildi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com