Gözleri sık sık kaşımak hastalıklara davetiye çıkartıyor

Gözleri sık sık kaşımak hastalıklara davetiye çıkartıyor
Gün içerisinde gözleri sık sık kaşımak ve ovuşturmak pek çok hastalığa davetiye çıkartabiliyor.

Gün içerisinde gözleri sık sık kaşımak ve ovuşturmak pek çok hastalığa davetiye çıkartabiliyor. Gözleri sürekli kaşımak yüksek ve düzensiz astigmatizma gelişmesine ve uzağı görmekte zorluğa yol açan 'keratokonüs hastalığı'na yol açabiliyor.
Uzmanlar, göz kaşıntısı ve gözleri sürekli ovuşturmanın zararlı etkileri hakkında bilgi verdi. Gözleri sürekli kaşımanın diğer birçok faktörle birlikte yüksek ve düzensiz astigmatizma gelişmesine, uzağı görmekte zorluğa yol açan 'keratokonüs hastalığı'nın oluşmasına neden olduğunu belirten Temel, 'Bu hastalık, genellikle ergenlik çağında başlamakta, erişkin yaşlara kadar ilerlemesini sürdürebilmektedir. Bazen ileri derecede görme bozukluğuna yol açabilmekte, sonuçta
bazen keratoplasti (halk arasındaki adıyla göz nakli) ameliyatı dahi gerekebilmektedir. Bu nedenle kaşıntıya neden olan, özellikle alerji gibi hastalıklar olduğunda derhal tedavi yoluna gidilmelidir' dedi.
Gözleri kaşımanın mekanik olarak ayrıca göz dokularında zedelenmeye yol açabildiğini ifade eden uzmanlar, gözleri kaşımanın bir başka önemli olumsuz etkisinin de göz çevresinde ya da ellerdeki mikrobik ajanların göze bulaşmasına neden olduğunu söyledi. Uzmanlar, 'Günlük hayatta gün içinde belirli aralıklarla yıkanan ellerin temiz olduğunu düşünülebilir ancak eller kirli pek çok madde ile temas edebilmektedir.
Ayrıca, bir gözdeki mikrop -tedavi altında olsa bile- kaşıma ile diğer göze de geçebilir. Bunlardan kaçınmak için elleri gerektikçe temizlemek çok önemlidir' diye konuştu.
Uzmanlar, gözde kaşınma hissi uyaran etmenlerin başında alerjilerin geldiğini belirterek, 'Bu alerjilerin birçok türü olmakla birlikte; mevsimsel olanları ve polen alerjileri sık görülmektedir. Bu alerjiler, her mevsim görülebilirse de, çoğunluk bahar aylarına ortaya çıkmaktadır.
Alerji etmeni biliniyorsa ona göre tedbir almak ve buna rağmen ortaya çıktığında da en kısa sürede uzman desteği almak gerekir. Bazen inatçı alerjiler de görülebilmesine rağmen bunlar, çoğunlukla ilaçlarla kolayca kontrol altına alınabilir' açıklamasını yaptı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com