Gramofon ve taş plak koleksiyonu

Gramofon ve taş plak koleksiyonu
Kütahya'da, gramofon ve taş plak koleksiyonu bulunan emekli astsubay, bu kültürü yaşatmak için elindeki eserleri iş yerinde sergiliyor.

Emekli astsubay Fikret Pak (73),  yaptığı açıklamada, 1877'de Thomas Edison'un icat ettiği fonografın geliştirilmiş biçimi olan gramofona ilgisinin, çocukluk yıllarında başladığını söyledi.
Bu aletin kullanımının azaldığı dönemin gençliğine rastladığını belirten Pak, 1945'li yıllarda gramofonun ancak zengin ailelerde bulunduğunu bildirdi.
Pak, o yıllarda komşularına giderek gramofon dinlediğini ve ilgisinin daha da arttığını ifade ederek, emekli olunca elektronik eşya tamiri için dükkan açtığını anımsattı.
İki çocuğu üniversiteyi bitirince ekonomik kaygısının azaldığını ve iş yerinde kendi hobisine yöneldiğini anlatan Pak, şöyle dedi:
''Yaklaşık 20 yıldır gramofon ve taş plaklarla iç içeyim. İş yerimdeki gramofon ve taş plakların hiçbirini satmayı düşünmüyorum. Bu işi tamamen hobi olarak yapıyorum. Ulu Cami Caddesi'ndeki dükkanımda, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerindeki sanatkarların 600'den fazla taş plağının yanı sıra 12 gramofon var. Gramofonların onarımını da yapıyordum ancak 3-4 yıl önce bu işi bıraktım. İş yerimi sadece hobilerimi gerçekleştirmek ve vatandaşlara sergilemek için açık tutuyorum. Gelenin gidenin görmesi ve bu kültürü yaşatmak için koleksiyonumu sergiliyorum.''
-MOTİFLERLE SÜSLENMİŞ ÇİNİLİ GRAMOFON- 
Pak, iş yerindeki gramofon ve taş plaklara, özellikle bu kültürü hiç bilmeyen gençlerin ilgi gösterdiğini dile getirerek, kendisini ziyaret edenlere Münir Nurettin Selçuk, Zeki Müren ve Hamiyet Yüceses gibi sanatçıların plaklarını dinlettiğini kaydetti.
İstanbul'da antika eserlerin satışıyla uğraşan dükkanlardan birinde, üzerinde porselen işlemeler bulunan bir gramofon gördüğünü ve bundan etkilendiğini bildiren Pak, şunları söyledi:
''Kütahya'mız çinileriyle ünlü bir kent. Üzerinde çini işlemeler olan bir gramofon yapabileceğimi düşündüm. Yaklaşık bir ay uğraşarak üzerinde çini işlemeler bulunan borusu ahşaptan gramofon geliştirdim. Bu, üzerinde çini motifler olan Türkiye'nin tek gramofonu'' diye konuştu. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com