“Grev, toplu sözleşme ve siyaset yapma hakkı istiyoruz”

“Grev, toplu sözleşme ve siyaset yapma hakkı istiyoruz”
Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, grev ve toplu sözleşme, yönetime katılma ile siyaset yapma hakkı istediklerini söyleyerek, "Türkiye'de kamu çalışanları bunu hak ediyor" dedi.

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, grev ve toplu sözleşme, yönetime katılma ile siyaset yapma hakkı istediklerini söyleyerek, 'Türkiye'de kamu çalışanları bunu hak ediyor' dedi.

Türk Sağlık-Sen Eskişehir Şubesinin iftar yemeğine katılan Kahveci, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB ile çalışma hayatına ilişkin müzakere yürütemediğini, bunun en önemli nedeninin de sendikal hak ve özgürlüklerin önündeki engellerin kaldırılmaması olduğunu savundu.
Türkiye Kamu-Sen olarak taleplerini ilgililere ilettiklerini, çalışmaların yeni parlamentoya kaldığını, ILO Sözleşmelerine uygun toplu sözleşme yapılmasının mutlaka anayasaya konulması gerektiğini de anlatan Kahveci, şöyle konuştu: 'Grev ve toplu sözleşme, yönetime katılma ve siyaset yapma hakkı istiyoruz, Türkiye'de kamu çalışanları bunu hak ediyor. Türkiye Kamu-Sen üretmeyen hiçbir kamu çalışanının arkasında durmadı. İşi iyi yapmıyorsa, devleti zarara uğratıyorsa veya birtakım farklı şeyler içinde ise o arkadaşlarla bir arada olamayız. Bu ülke için üreteceğiz, yol göstereceğiz ve hak ettiğimizi de alacağız. İnşallah arzu ettiğimiz mutlu Türkiye ve çalışanı oluşturabilme adına çaba içindeyiz.
Anayasa değişikliğinin üzerinden 10 aya yakın bir zaman geçmiş olmasına rağmen hala memurların toplu sözleşme hakkını kullanması ile ilgili yasal düzenlemenin yapılmamış olması, son derece büyük bir eksikliktir. Yüksek bir oy oranı ile iktidarını sürdüren hükümetin, önümüzdeki dönemde ortaya koyacağı uygulamalar bu anlamda bizler için son derece büyük önem arz etmektedir. İktidarın, milletimizden aldığı desteği kötüye kullanmadan, toplumsal bir mutabakatla çalışma hayatını geliştiren, memurların grev, toplu sözleşme ve siyasete katılma hakkını göz ardı etmeden, demokratik katılımcı ve özgürlükçü bir anayasa hazırlamasını Türkiye Kamu-Sen olarak beklemekteyiz.''
Kahveci; yaşanan olayların, yüzyıllardır sahip olduğumuz değerlerin değiştirilmeye çalışıldığını gösterdiğini belirterek, “Mevcut Anayasa'nın değişmesini bizde istiyoruz. Bu konuda üzerimize düşenini de yaparız. Ancak bir kesim yeni anayasada dinimiz, dilimiz ve bayrağımız konusunda yeni talepler sunuyorlar. Dinimiz, dilimiz ve bayrağımızdan asla taviz veremeyiz. Bu üç madde anayasamızın değişmez ve değiştirilmesi mümkün olamaz maddesidir. Türkiye, bu şekilde huzuru yakalayamaz. Türkiye'de yaşanan hukuksuzluklar son bulmak zorundadır. Bu ülkenin her bireyi kökeni, inancı ve siyasi görüşü ne olursa olsun bizim için kıymetlidir. Herkes için de öyle olmalıdır. İnsana verdiğimiz değeri tüm uygulamalarımıza yansıtarak, vatandaşlarımızın gönlüne girmek zorundayız. Sözde, birlik ve beraberliğimizi savunanların, vatandaşlarımızı ayrıştırması ve ötekileştirmesinin ülkemize huzur getirmeyeceği açıktır. Bin yılları bulan güçlü bir devlet geleneğimiz vardır. Türkiye'de bir takım kurumları birbiriyle kavgalı gibi göstermenin ve gerginlikleri güçlendirecek ifade ve söylemlerde bulunmanın hiçbir siyasi teşekküle ve milletimize fayda getirmeyeceğini görmek durumundayız. Sanal düşmanlar oluşturmamalıyız. Kendi kurumlarımızı, milletimizin değerlerine düşman kurumlar olarak görme anlayışından hızla kurtulmak zorundayız”
Türk Sağlık-Sen'in iftar yemeğine MHP Eskişehir milletvekili Ruhsar Demirel, Genel Başkan Yardımcıları, Türkiye Kamu-Sen Eskişehir İl Temsilcisi İbrahim Dursun, Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Mustafa Özsoy, Kamu-Sen'e bağlı sendikaların şube başkanları ile Türk-Sağlık –Sen üyeleri, eşleri katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com