Greve doğru; THY için son şans

Greve doğru; THY için son şans
Hava İş Sendikası, grev kararı öncesi Türk Hava Yolları’na yönetimine son bir şans daha verme kararı aldı. Son tarih 3 Nisan. Hava-İş Genel Başkanı Ayçin, sert konuştu: “Bu kalabalığın pimi çekilmiş bomba haline gelmesini istemiyorsanız yaptığınız yanlışt

THY'de 14 bin hava yolu çalışanını ilgilendiren 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi sürecinin olumsuz sonuçlanması ve 305 personelin işe alınması konusunda anlaşmaya varamayan THY ve Hava İş Sendikası arasındaki uyuşmazlık devam ediyor. Grev kararı alması beklenen sendika, THY ile bir kez daha masaya oturma kararı aldı.

Hava-İş üyeleri bugün Atatürk Havalimanı'nda 305 işçinin direşinin sürdürdüğü Dış Hatlar Terminali önünde bir geldi. Hava İş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin, çok sert konuştu, uyarılarda bulundu.

“SALAVAT GETİRMEK ZORUNDA KALIRSINIZ”

Hükümetin işçileri sindirme politikası uyguladığını ifade eden Ayçin, THY yönetiminin de verdiği sözleri tutmadığını ifade ederek, ‘Hükümet havayolunda grev yapılmasının yasaklanması ile ilgili yasa çıkararak işçileri sindirme ve diz çöktürme yoluna gitmiştir. Ancak yanlışı anlayıp yasayı 5 ay sonra geri çekmiştir. Şimdi bu yasanın mağduru olan 305 işçinin işe iadesi konusunda THY yönetimi gerekli adımı atmıyor. Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde bir sonuca varılamadı. Mahkemenin işe iade kararlarını temyize götürmeyeceğiz dediler ama temziye gittiler, verdikleri sözleri tutmadılar. Yanlış bir yasanın mağduru olan 305 personeli işe geri almazsanız, bu kalabalığın pimi çekilmiş bomba haline gelmesini istemiyorsanız yaptığınız yanlıştan dönün ve işçileri geri alın. Yoksa işinize giderken, arabanıza binerken Salavat getirmek zorunda kalırsınız, dualarla işe gidersiniz. Sabrımızı taşırmayın’ dedi.

Dün toplantı yaptıklarını ve bu toplantıda grev kararı alabilecekken bir kez daha masaya oturma yoluna gideceklerinin söyleyen Ayçin, ‘Biz yaptığımız görüşme ve toplantıda grev kararı alabilirdik. Ancak bu yola gitmedik. Biz bir kez daha masaya oturmak istiyoruz. THY yönetimine bir şans daha veriyoruz. Bu şansı ve barış elini havada bırakmayın. Gelin masaya oturalım ve bu problemi çözelim. THY yönetimine 3 Nisan’a kadar masaya oturma çağrısı yapıyoruz. Biz barışa da varız, kavgaya varız. Barış istiyorsanız masaya geliriz, kavga istiyorsanız sokağa da çıkarız’ şeklinde konuştu.

“SON TARİH 3 NİSAN”

Ayçin, “THY’nin alınacak grev kararı ile oluşabilecek rezervasyon kayıplarını, marka ve imajda oluşacak olumsuzları turizm ve ihracat konusunda yaşanacak sıkıntıları dikkate alarak, THY yönetimini 3 Nisan 2013 tarihine kadar yazılı olarak tekrar masaya oturmaları için çağrı yaptık. Bu uzlaşma davetimiz sonuçsuz kalırsa, sendikamız yönetim kurulu bu tarihte yeniden toplanıp gereken kararı alacaktır” dedi

“SONUÇLARINA KATLANIRSINIZ”

Ayçin, “Biz her türlü sorunun çözülmesini ve işçilerin haklarının korunmasını istiyoruz. İşte size barış eli uzatıyoruz. Gelin masaya oturalım bu işi çözelim. Bu bir yalvarış ve yakarış değildir. Bu bir barış çağrısıdır. Bu eli tutmazsanız sonuçlarına katlanırsınız. THY Yönetimini uyarıyoruz. Sendikanın bu gün sunduğu görüşme çağrısı fırsatını iyi değerlendirin, şirketi kaosa ve riske atan macera yollarından vazgeçin. Gelin, masada sorunları bütünsel olarak ele alalım ve çözelim” dedi.(MRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com