Grip için antibiyotik kullanmayın!

Grip için antibiyotik kullanmayın!
Uzmanlar, grip ve soğuk algınlığında antibiyotik kullanılmaması gerektiğini belirterek, yanlış antibiyotik kullanımı nedeniyle dirençli hale gelen bakterilerin insan sağlığını tehdit ettiğini söyledi.

Grip ve soğuk algınlığına yakalananlara yatak istirahatı, bol sıvı tüketimi, doğru beslenme gibi önerilerde bulunan ve antibiyotiğin bu hastalıklarda hiçbir etkisinin olmadığını anlatan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Abdulkadir Yıldırım, “Antibiyotikler viral enfeksiyonlarda etkili değildir, bu nedenle kullanılmasının bir yararı yoktur. Antibiyotiklere ancak bakterial komplikasyonlar (sinüzit, orta kulak iltihabı) geliştiği zaman ihtiyaç vardır. Ağrı kesiciler, ateş düşürücüler ve antihistaminikler şikayetlerin azalmasında yardımcı olur. Kış mevsiminde görülme sıklığı artan grip, yaşlılarda ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Akciğerde çoğalıp zatürreye yol açması ve başka mikroplara zemin hazırlaması nedeniyle grip, özellikle 65 yaş üstündekilerle, akciğer, kalp, böbrek, karaciğer ve şeker hastalığı olanlarda ve kanser tedavisi görenlerde ölümcül bile seyredebilir. Bu nedenle gripte yatak istirahatı, ateş düşürücü ilaç, bol sıvı, doğru beslenme ve virüsün çoğalmasını önleyen ilaçların alınması faydalıdır” dedi.

Yıldırım, grip mevsiminde toplu yerlerde az vakit geçirilmesi, el temizliğine dikkat edilmesi, aksıran ve hapşıranlarla öpüşülmemesi, iyi beslenilmesi ve hapşırmaya başlanıldığında maske takılması gerektiğini de ifade etti.

“ÜLKEMİZDE ANTİBİYOTİKLER REÇETESİZ OLARAK ECZANEDEN ALINABİLDİĞİ İÇİN, BİRÇOK VİRAL ENFEKSİYONDA GEREKSİZ OLARAK ANTİBİYOTİK KULLANILMAKTADIR”

Türkiye’deki eczanelerde antibiyotiklerin reçetesiz olarak satıldığını hatırlatan ve viral enfeksiyonlarında gereksiz olarak antibiyotik kullanıldığını kaydeden Yıldırım, şöyle konuştu:

Viral enfeksiyonların çoğu ateşle seyreder, ancak daha önce de belirttiğimiz gibi antibiyotikler virüslere etkisizdir. Soğuk algınlığı, nezle, grip gibi sık rastlanan üst solunum yolu enfeksiyonlarının nedeni virüslerdir ve antibiyotik tedavisi gereksizdir. Bu gibi viral enfeksiyonların tedavisinde antibiyotik kullanılması iyileşme sürecini kısaltmadığı gibi, virüslerin diğer insanlara yayılmasını da engellemez. Gereksiz antibiyotik kullanımı sonucunda normal olarak floramızda olan bakteriler yok olmakta ve yerini antibiyotiğe dirençli etkenler almaktadır. Bu nedenle antibiyotikler sadece gerekli durumlarda ve doktor tarafından önerildiği zaman kullanılmalıdır. Ülkemizde antibiyotikler reçetesiz olarak eczaneden alınabildiği için, birçok viral enfeksiyonda gereksiz olarak antibiyotik kullanılmaktadır.” (VİK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com