Grup Yorum'a bir dava daha

Grup Yorum'a bir dava daha
Grup Yorum üyelerine açılan davalar sonuçlanmadan yeni suçlamalar getirildi.

Grup Yorum’un solisti Selma Altın, kemancısı Ezgi Dilan Balcı, Tavır dergisi sahibi Bahar Kurt, Grup Yorum Korosu elemanı Damla Sandal ve İdil Tiyatro Atölyesi oyuncusu Bahar Ertürk’ün de aralarında bulunduğu 8’i tutuklu 21 kişi hakkında DHKP üyesi oldukları iddiasıyla, “görevli memura direnme”, “tehdit”, “kamu malına zarar verme” ve “gösteri yürüyüşleri yasasına muhalefet” suçlarından dava açıldı. İlk duruşma 5 Temmuz 2013’te yapılacak.
 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan 59 sayfalık iddianamede, Gazi Polis Karakolu’na 11 Eylül 2012’de canlı bomba İbrahim Çuhadar tarafından düzenlenen saldırıda 1 polisin şehit olduğu, saldırıyı terör örgütü DHKP’nin üstlendiği belirtildi.
 
Çuhadar’ın cenazesi için Adli Tıp’ın önünde toplanan kalabalığa polisin müdahale ettiği, Çuhadar lehine 11-14 Eylül 2012 tarihlerinde 4 gün boyunca yapılan korsan gösterilerde “İbrahim Çuhadar ölümsüzdür”, “Kahramanlar ölmez”, “İşkencecilerden hesap sorduk, hesap soracağız” şeklinde sloganlar atıldığı ifade edildi.
 
Grubun canlı bombayı kahraman ilan ettiği belirtilerek, eylemci kitlenin DHKP terör örgütünden gelen talimatlar üzerine hareket ettikleri iddia edildi. Soruşturma nedeniyle ev hapsinde olan müzisyen Selma Altın’ın Çuhadar ile irtibatlı olduğu, Çuhadar için TAYAD’ın organize ettiği yürüyüşe katıldığı ileri sürüldü.
 
Altın’ın, 13 Nisan 2008 günü Cebeci Mezarlığı’nda, örgüt mensuplarının mezarı başında yapılan anmaya, Dursun Karataş’ın cenazesine ve 30 Mart 2010’da Kızıldere’de Mahir Çayan ve 9 arkadaşının anmasına katıldığı ve gözaltında “İşkence yapmak şerefsizliktir” sloganı attığı da kaydedildi.
 
Selma Altın’ın 31 Aralık 2011 öncesi katıldığı propaganda amaçlı eylemlerine ilişkin kamu davasının ertelenmesi kararı verilmesi gerektiği için bu dosyaların ayrıldığı ifade edildi. Ancak bu eylemlere, DHKP/C’nin üyesi olduğu konusunda delil niteliği taşıması nedeniyle iddianamede yer verildiği ifade edildi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com