GS Üniversitesi öğrencisine rekor ceza

GS Üniversitesi öğrencisine rekor ceza
Kamuoyunda "Poşu davası" olarak bilinen, Galatasaray Üniversitesi öğrencisi Cihan Kırmızıgül’ün yargılandığı davada karar çıktı.
25 ay tutuklu kaldıktan sonra geçen celse tahliye edilen Kırmızıgül'e toplam 11 yıl 3 ay hapis cezası verildi. 

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!
 
"HOCALARIMA VE ARKADAŞLARIMA TEŞEKKÜR EDİYORUM"
 
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuksuz sanık Cihan Kırmızıgül, avukatları, babası, hocaları ve arkadaşları katıldı.

Duruşmada Kırmızıgül'ün avukatı Hasan Fehmi Demir, "Müvekkilimin şüphe sınırlarını aşan cezalandırılmasını yeterli kesin ve inandırıcı delil bulunmadığından beraatine karar verilmesini talep ediyoruz" dedi.

Son sözü sorulan Kırmızıgül de, "İddianamedeki suçalamaları kabul etmiyorum. Ayrıca beni destekleyen hocalarıma ve arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Beraatimi talep ediyorum" dedi.

Duruşmaya verilen aranın ardından mahkeme kararını açıkladı. 
 
11 YIL 3 AY HAPİS CEZASI 
 
Mahkeme Kırmızıgül'e "Kamu görevlisine direnme, genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması" suçlarından beraatine karar verirken, PKK/KONGRA- GEL terör örgütünün çağrısı ve amaçları doğrultusunda 20 Şubat 2010 tarihinde yasadışı gösteriye katılarak, etrafa Molotofkokteyli attığı ve böylece örgüte yardımcı olduğu gerekçesiyle 6 yıl 3 ay hapisle cezalandırılmasına karar verdi.

Mahkeme Kırmızıgül'e "Patlayıcı madde bulundurmak" suçundan 4 yıl 2 ay hapis ve 100 TL adli para cezası verdi. Kırmızıgül'e olay tarihinde bir mağazaya taş ve molotof kokteyli atarak zarar verdiği gerekçesiyle ise 10 ay hapis cezası verildi. Böylece Kırmızıgül toplam 11 yıl 3 ay hapis cezası aldı. 
 
"GENÇ BİR ÇOCUĞUN HAYATIYLA OYNUYORLAR"
 
Adliye çıkışında ise Kırmızıgül'ün üniversiteden hocaları, arkadaşları ve ailesi karara tepki gösterdi. 
 
Grup adına açıklama yapan Galatasaray Üniversitesi Öğretim üyesi Mehmet Karlı, "Bizimle dalga geçiyorlar. Bizimle oyun oynuyorlar. Daha önce Cihan serbest bırakılmıştı, biz umutlandık. Dedik ki 'Galiba hakikat görünüyor' ama bu umut malesef bir taktiğin parçasıymış. Bizim bu işin peşini bırakacağımız zannedildi. Biz mücadeleyi bırakmadık buradayız. O dosyada Cihan'ı suçlayacak bir delil bile yok. Bir tek satır dahi yok. 22 yaşında genç bir çocuğun hayatıyla oynuyorlar" dedi. Grup açıklamanın ardından olaysız dağıldı. 
 
Duruşma öncesi de adliye önünde bir açıklama yapan grup, "Tutuklu öğrencilere özgürlük" yazılı pankart açtı.
 
KAĞITHANE'DE GÖZALTINA ALINMIŞTI
 
20 Şubat 2010 tarihinde Kağıthane'de boynunda poşuyla yürürken gözaltına alınan Kırmızıgül'ün davası kamuoyunda 'Poşu Davası' olarak biliniyordu.

Aynı gün o bölgede bir markete molotof atılmış, 22 yaşındaki Cihan Kırmızıgül de zanlı olarak gözaltına alınmıştı ardından ise tutuklanmıştı. 25 aydır tutuklu bulunan Kırmızıgül davanın geçen celsesinde tahliye edilmişti. (SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com