Güçlü Erkekler Neden Domuz Gibi Davranır?

Güçlü Erkekler Neden Domuz Gibi Davranır?
Neden mesleklerinde ilerleyen erkekler kadınlara karşı kötü davranmaya başlar?..

Soru, Time Dergisi'nin son kapağında beyaz zemin üzerine koca siyah harflerle yazılmış.

Sayfanın alt köşesine yerleştirilmiş küçük domuz resminin yanına, ''Seni kastetmiyoruz'' ibaresi yerleştirilmiş.

Konu elbette IMF'in tecavüzle suçlanan sabık Başkanı Dominique Strauss-Kahn ya da her şeyi kısaltmaya bayılan Amerikalılar'ın deyimiyle DSK. Ama kapak konusundan ünlü film oyuncusu ve California'nın eski valisi Arnold Schwarzenegger de nasibini almış.

Dergi, iki adamın ortak yönünün gücü ve güveni kötüye kullanmak olduğunu söylüyor.

Aslında ikisinin de geçmişinde kadınlara yönelik kötü davranışların birçok örneği var ama bu ikisinin de zirveye yükselmesini engellememiş.

O zaman soru şu: Kadın ve erkeğin eşitliğinin vurgulandığı, çocuklara bu değerlerin öğretildiği, kadın ve erkeğin eşit koşullarda çalıştığı Batı dünyasında bu kadar onursuz, yargı yeteneğinden yoksun erkekler, nasıl bu kadar yükselebiliyor? İtalya'ya dönüp baktığımızda Başbakan Berlusconi'nin küçük yaşta kızlarla seks yapmak iddiasıyla yargılandığını görüyoruz.

Ankara'da MHP'li yöneticilerin 200-300 bin liralık Range Rover cip karşılığında genç kadınlarla ilişki yaşadığına tanıklık ediyoruz.

Siyasette yükselmekle libido arasında doğrudan bir bağ var sanki.

Bilim adamlarına göre gerçekten var. Siyasette yüksek noktalara gelen erkekler genelde risk alan veya risklere karşı duyarsız tipler oluyor. Narsistler gibi, sıradan kuralların kendilerini bağlamayacağına inanıyorlar. Ayrıca çevrelerinde her zaman pisliklerini temizleyecek tipler bulunuyor. Bunlar, bu liderlerden kişisel veya siyasi çıkar beklentisi içinde olan insanlar oluyor.

''Psikolojik Bilim'' Dergisi iş dünyasında yükselen erkek veya kadınların daha büyük bir olasılıkla zina yapacağını söylüyor.

Makalenin yazarı, güçle birlikte fırsat ve güvenin de geldiğini, bunların da bir çeşit cinsel tahrike yol açtığını savunuyor.

Şöhret ve güç gerçekten insanın kendi üzerindeki denetimini zayıflatıyorsa, insanların üzerinde çocukluktan beri aldıkları toplumsal değer silsilesi de yıkılıyor diyor bilim adamları.

İnsanın doğası önemli elbette ama nasıl bir ortamda geliştiği de aynı derecede önemli.

Skandallarına göz yumulan sporcular, sanatçılar bunun bir örneği. Güç dengenizi öyle bozuyor ki, siyasete adım attığınızda camdan bir evde yaşamaya başladığınızı unutuyorsunuz.

Otel odasında bir temizlikçiye tecavüz edecek veya para karşılığı ilişkiye girecek kadar gözünüz dönüyor. Washington'da 4 milyon dolar değerinde bir evde oturan, gecesi 3 bin dolarlık otelde kalan, tanesi 7.500 ile 35 bin dolar arasında değişen takım elbiseler giyen bir sosyalistin geldiği nokta bu.

Ünlü Fransız filozof Levy'nin dediği gibi, DSK bu olayda komplo kurbanı olmuş olabilir ama geçmişteki eylemlerinin kefaretini şimdi de ödüyor olarak değerlendirilebilir bu gelişme.

Ergun Babahan, Star

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com