Gül AKP'yi Bekleyen Tehlikeyi Gördü!

Gül AKP'yi Bekleyen Tehlikeyi Gördü!
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül görev süresi ile ilgili açıklamalarda bulundu..

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi ziyarette bulunmak üzere dün sabah Bosna-Hersek'e gitti. Gül'ün, Türk Hava Yollarından (THY) kiralanan özel uçakla yaptığı yolculukta kendisine eşi Hayrünnisa Gül ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, akademisyenler, gazeteciler ve 69 işadamı da eşlik ediyor. Hareketinden önce Devlet Konukevi'nde basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Gül, yaptığı açıklamanın ardından bir gazetecinin, cumhurbaşkanının görev süresine ilişkin tartışmalar konusundaki sorusunu yanıtladı. Gazetecinin, cumhurbaşkanının görev süresine ilişkin düğümün bir türlü çözülemediği ve bu konuda TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ile Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcı Bülent Arınç'ın yaptığı açıklamaları hatırlatarak, son açıklamalar çerçevesinde cumhurbaşkanının görev süresi konusundaki görüşlerini sorması üzerine Gül, 'Son açıklamalar yeni bir şey değil. Doğrusu benim söylediklerim, ne ise o baki. Yeni bir şey eklemek istemiyorum' yanıtını verdi.

GÜL'ÜN ÖNCEKİ YORUMU
'İlk kez gündeme geldiğinde de bu konulara girmeyeceğimi söyledim. Bu işlere girersem ve bunlara kafa yormaya başlarsam, görevimi yapamam. Bunlar Meclis’in bileceği işlerdir. Zamanı geldiğinde nasıl denk gelirse, öyle olur. Her seçenek benim başımın üstündedir' diyen Gül, daha sonra 'Öngörülebilirlik önemlidir ve tartışılır olması yanlıştır. Ben böyle bir tartışmanın içinde olmam. Bu nedenle belirsizliğin bir an önce giderilmesi gerekir' demişti.

TARTIŞMA NEREDEN ÇIKTI?
Cumhurbaşkanının görev süresi tartışması, cumhurbaşkanının halk tarafından 5 yıllık süre için seçilmesini öngören anayasa değişikliğinin 31 Mayıs 2007'de TBMM'de kabul edilmesine dayanıyor. Bu değişiklik, 30 Ekim 2007'de referandumda kabul edildikten sonra yürürlüğe girdi. Bu arada 28 Ağustos 2007'de Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı seçildi. Gül'ün seçildiği tarihte cumhurbaşkanının 7 yıl için seçileceğini öngören eski düzenleme yürürlükteydi. 30 Ekim 2007'de yürürlüğe giren anayasa değişikliği içinde mevcut Cumhurbaşkanı Gül'ün görev süresine ilişkin herhangi bir sınırlama bulunmaması tartışmaya yol açtı.

ŞAHİN VE ARINÇ NE DEDİ?
TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Cumhurbaşkanı Gül'ün görev süresinin çözülmesi gereken anayasal bir sorun olduğunu söyledi. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da 2007 Ekimi'nde yapılan referandumla 5 yıllığına seçilen milletvekillerinin görev süresinin 4 yıla indiğini belirterek, 'Bunu Sayın Cumhurbaşkanı'nın durumuna da uygulayabiliriz. O da 7 yıllığına seçildi fakat Anayasa değişikliği ile görev süresi 5 yıla inmiş oldu' dedi.

SARAYBOSNA'DA BAŞ ÇARŞI'YI GEZDİ
CumhurbaŞkanI Abdullah Gül, Saraybosna'da İş Konseyi'nde bir konuşma yaptıktan sonra Baş Çarşı'ya gelerek, esnafla selamlaştı. Bir bakırcı dükkanına giren Cumhurbaşkanı Gül'e, dükkan sahibi, şehir meydanında bulunan ve Osmanlı döneminden kalma bir eser olan şadırvanın bakıra işlenmiş resmini hediye etti. Cumhurbaşkanı Gül, Baş Çarşı içinden geçerken Galatasaray'ın eski futbolcularından Tarık Hodzic'in köfteci dükkanını da ziyaret ederek, bir süre sohbet etti.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com