Gül Almanya'da konuşma yaptı! / VİDEO

Gül Almanya'da konuşma yaptı! / VİDEO
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bomba ihbarı yapılması üzerine Humboldt Üniversitesindeki konuşmasını 2 saat gecikmeyle yaptı...

Gül konuşmasında, Teröre kim taviz verirse, onun arkası gelir. Kim terörün şantajına, tehdidine boyun eğerse, onun faturasını o öder. Onun için bu tehditlere, şantajlara hiçbir zaman boyun eğmeyeceğimizi ve bunlardan yılmayacağımızı da herkesin görmesini isterim dedi.

Gül, şöyle konuştu

Almanya'nın demokratik ortamından faydalanan ve bunu istismar eden terör örgütüyle ilintili 30-40 kişinin buradaki tehditleri ve bu toplantıyı yaptırmak istememeleri, bu toplantıyı yapma ısrarımız karşısında da bomba ihbarı yapması üzerine güvenlik güçleri konuşmayı bu kadar geciktirdiler. Ama şunu ifade etmek isterim ki, burada böyle 30-40 kişiye pes edecek, onların tehdidine, şantajına boyun eğecek halde değiliz. Asla da onlara taviz vermem. Onların şunu da bilmesini isterim ki Benim Türk vatandaşlarım onlara değil, bana sempati gösterirler. Onları değil, beni severler. Sabahtan beri Roj TV burada binlerce insanı toplamak için yayın yaptı. Ama buraya 30-40 kişi ancak geldi. Onun hüsranını yaşadıkları için bu toplantıyı sabote etmek istediler. Ama, bu toplantıyı muhakkak yapacağımızı söyledim, onlara prim vermeyeceğimizi... Teröre kim taviz verirse, onun arkası gelir. Kim terörün şantajına, tehdidine boyun eğerse, onun faturasını o öder. Onun için bu tehditlere, şantajlara hiçbir zaman boyun eğmeyeceğimizi ve bunlardan yılmayacağımızı da herkesin görmesini isterim.

Bu arada bomba ihbarı sonrasında Alman tarafının ısrarla toplantıyı iptal etmek istediği, Cumhurbaşkanı Gül'ün ise ya bu konuşmayı yaparım ya da hemen Türkiye'ye dönerim dediği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Gül, şöyle konuştu

Ben en aykırı soruyu da alırım, cevaplandırırım. Ama eğer bomba tehdidi yaparsa, silah tehdidi yaparsa, doğrusu ona da asla pes etmem. Bu gecikmenin sebebini herkes bilsin. Bunu da eminim ki hepiniz makul karşılamışsınızdır. Ben bu üniversiteyi terk etseydim, inanın ki bunlar yarın bu üniversiteye de Alman polisine de çok daha fazla şantaj yaparlardı. Bunu başarmış olurlardı. Berlin'in ortasında dünyanın en meşhur üniversitelerinden biri olan Humboldt Üniversitesine bomba koyma tehdidinde bulunanlara Alman istihbaratı ve Alman polisi gereğini yapacaktır. Şunun da bilinmesini isterim Bomba tehdidi yapan insanlar veya örgütler suç örgütü değil, terör örgütleridir.

Cumhurbaşkanı Gül, Humboldt Üniversitesinde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB ile ilişkilerinin başlangıcında Almanya'nın çok büyük katkısı ve desteği olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, Avrupa'da yaşanan konjonktürel problemler, Avrupa Birliği'nin genişlemesiyle ilgili çeşitli tereddütler ve fikirleri ortaya çıkarsa da Avrupa'nın büyümesi, genişlemesi kaçınılmazdır dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, şöyle konuştu

Bugün bile birçok AB ülkesinin yaşadığı problem büyüme kaynaklıdır. Büyüyemediği için bu problemlerle karşı karşıya kalmaktadır. Büyümek için ise muhakkak ki çevreyle daha çok ilgilenmek gerekir. O bakımdan dünyanın 20-30 yıl sonra ağırlığının Asya merkezli olacağı açık seçik ortadayken, AB'nin içe kapalı olması demek, bisikletin pedalını çevirmekten vazgeçmek anlamına gelir ki, bunun, bugün bazıları tarafından savunulsa bile yarın mümkün olmayacağını herkes görecektir. Böyle bir genişlemede en büyük stratejik fırsatları ve imkanları sunacak olan ülke Türkiye'dir. Enerji açısından, büyük nüfus açısından, Kafkaslara ve Orta Asya'ya ulaşma açısından, ulaşım yolları açısından ve kendi büyük ekonomik potansiyeli açısından. Unutmayın ki bugün Avrupa'nın iki tane sağlıklı ekonomiye sahip ülkesi varsa biri Almanya, biri Türkiye'dir.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com