Gül-Basescu ortak basın toplantısı

Gül-Basescu ortak basın toplantısı
Romanya Cumhurbaşkanı Basescu:"(Türkiye'nin AB'ye üyelik müzakereleri) Bizce artık bu müzakerelerin ve sürecin hızlandırılmasının zamanı gelmiştir"- "Bizim isteğimiz Balkanlar ve Karadeniz'deki mümkün olduğunca fazla ülkenin AB üyesi olması yö

Romanya Cumhurbaşkanı Traian Basescu, Türkiye'nin AB sürecindeki çabalarını tereddütsüz desteklediklerini belirterek, "Bizce artık bu müzakerelerin ve sürecin hızlandırılmasının zamanı gelmiştir" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Basescu, baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin ardından Çankaya Köşkü'nde ortak basın toplantısı düzenledi.

Basescu, mükemmel siyasi ve ekonomik ilişkilerin her iki ülke için de son derece önemli olduğunu ve ziyaretinin tek hedefinin, ilişkilerin sağlamlaştırılması ve geliştirilmesi olduğunu söyledi.

Romanya'da 5 milyar dolarlık yatırım yapan Türk iş adamları topluluğuna teşekkür eden Basescu, bu rakamı iki katına çıkarmak istediklerini ifade etti.

İki ülkenin NATO'da müttefik olarak güneydoğu kanadını savunmakla görevli olduğunu dile getiren konuk cumhurbaşkanı, son yıllarda terör, uyuşturucu ve insan kaçakçılığı ile mücadelenin de iki ülke arasındaki ilişkileri pekiştirdiğini ve hem Romanya hem de Türkiye'nin bu tür tehlikelere karşı beraber mücadele etmeye devam edeceğini anlattı.

Basescu, Gül ile yaptıkları görüşmede, Romanya'nın F-16 alımlarının ardından Türkiye ile teknik uzman eğitimi konusunda gerçekleştireceği işbirliği potansiyelini de değerlendirdiklerine işaret etti.

Romanya'nın Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) sürecindeki çabalarını tereddütsüz desteklediğini dile getiren Basescu, "Bizce artık bu müzakerelerin ve sürecin hızlandırılmasının zamanı gelmiştir" diye konuştu.

Bir gazetecinin AB üyeliğine ilişkin sorusunu yanıtlayan Basescu, şunları söyledi:

"Romanya, Türkiye'nin AB üyeliğini desteklemektedir. AB, Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu'nda Romanya'nın siyasi görüşü ve izlediği politika budur. Avrupa Parlamentosu içinde bu yolumuzu takip edebiliyoruz ve AB içinde de bunu takip edebiliriz. Romanya, 2013 yılında açık bir şekilde Türkiye'nin açılmamış bütün fasılların açılması ve müzakerelerin hızlandırılmasıyla ilgili desteğini vermiştir. Bu müzakerelerin sonuçlandırılması lazım. Romanya açısından Türkiye'nin AB üyeliği çıkarımızadır. Bizim isteğimiz Balkanlar ve Karadeniz'deki mümkün olduğunca fazla ülkenin AB üyesi olması yönündedir. Çünkü bu şekilde bölgede aynı değerleri paylaşabilir ve aynı çıkarları paylaşabiliriz."

Konuk Cumhurbaşkanı, "Bölgenin ekonomik anlamda önemli ülkelerinden birisiniz. Ticari alanlarda Türkiye ile Romanya arasında hangi alanlarda gelişme olabilir" sorusuna ilişkin olarak da cevabını somut bir örnekle vermek istediğini belirtti. Romanya'da bir Türk şirketinin şu anda cam sanayinde üretime başladığını ve kendilerinin bu şirkete 18 milyon avro civarında mali destek sağladıklarını anlatan Basescu, AB'nin yeni mali döneminde yeni finansal kaynaklarının olacağını ve özellikle inşaat konusunda önemli fırsatlar doğacağını, bundan da Türk şirketlerinin istifade edebileceğini belirtti.

Türk şirketlerinin gıda alanına yönelmesi çağrısında bulunan Basescu, bu sektörde yeteri derecede iyi olmadıklarının altını çizdi. Türk iş adamlarını turizm, enerji ve özellikle yeni bazı hidroenerji santrallerinin satılmasına ilişkin ihalelere davet eden Basescu, yeşil enerji alanının da önemine vurgu yaptı. Basescu ayrıca, Orta Asya ülkelerinde Türk ve Roman şirketlerin performanslarının yüksek olduğuna değinerek, Azerbaycan, Kazakistan, Ermenistan, Türkmenistan gibi ülkelerle çalışma yapılabileceğini kaydetti.

Muhabir: Meltem Uzun
Yayınlayan: M. Göksel Sözer

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com