Gül-Berzins ortak basın toplantısı

Gül-Berzins ortak basın toplantısı
Cumhurbaşkanı Gül:

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Avrupa içerisinde ekonomisi düzgün ve büyüyen iki ülke vardır şu anda, biri Türkiye diğeri Letonya'dır. Letonya AB'deki bütün sıkıntılara rağmen yüzde 4 büyümeyi gerçekleştiren bir ülkedir" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül ve resmi ziyaret için Türkiye'de bulunan Letonya Cumhurbaşkanı Andris Berzins, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Çankaya Köşkü'nde anlaşmaların imza törenine katıldı ve ardından ortak basın toplantısı düzenledi. 

Gül, konuşmasına Letonya Cumhurbaşkanı Berzins ve beraberindeki heyetini Türkiye'de ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğuna işaret ederek başladı. Ancak, Berzins'in kulaklığından konuşmasının tercümesini duymadığını fark etmesi üzerine konuşmasını kesen Gül, yardımcı olmaya çalıştı. Ses probleminin çözülmesi üzerine Gül, sözlerini tekrarladı.

Geçen sene büyük bir heyetle gittikleri Letonya'ya iyi ağırlandıklarını vurgulayan Gül, Berzins'in ziyaretinin Letonya'dan Türkiye'ye ilk cumhurbaşkanı ziyareti olduğunu ve heyette iş adamları ve bakanlar bulunmasından memnuniyet duyduğunu söyledi. 

Letonya ile ilişkilerin mazisinin köklü olduğunu hatırlatan Gül, şunları kaydetti:

"1877-1878 Osmanlı-Rus savaşı ki, biz de 93 Harbi diye bilinir bu, o zaman Plevne'de esir düşen askerlerimiz Letonya topraklarına götürülmüş ve daha sonra orada hayatlarını kaybetmişlerdi. Cesis kentinde Letonyalıların emanetine bırakılmıştır ve orada bir şehitliğimiz vardır.

Daha sonra 1925 yılında Türkiye-Letonya ile diplomatik ilişkileri kurmuştur. Dostluk anlaşması imzalamıştır ve önümüzdeki yıl bunun 90'ncı yılını kutlayacağız. Bu çerçevede birçok etkinlikler de olacak. Ama tarihi hepiniz yakınen biliyorsunuz 1944 yılında o zamanki Soyetlerin işgaline maruz kaldı, Letonya. Halkı çok büyük sıkıntılar çekti. Daha sonra onuruna düşkün bir millet olarak bağımsızlıklarını kazandılar. Bu süre içerisinde Türkiye işgali tanımayan ülkelerin başında geldi."

Gül, 1991'de bağımsızlıklarını kazanmalarının ardından Letonya ile dostluk ve ilişkilerin güçlü bir şekilde tekrar başladığını vurgulayarak, 1994'te ise dostluk ve işbirliği anlaşmasını imzalandıktan sonra en üst seviyede ziyaretlerin gerçekleştiğini söyledi.

NATO'da Letonya ile müttefik ülke olunduğunu vurgulayan Gül, "AB içerisinde Letonya tam üye. 10'ncu yıl dönümünü kutluyorlar, her ikisine de üye olmayı. Biz ise müzakere eden bir ülkeyiz "dedi.

Gül, başbaşa ve heyetlerarasında gayet verimli görüşmeler yaptıklarının altını çizerek, özellikle bölgede cereyan eden olaylar Ukrayna ve Kırım meselelerini detaylı konuştuklarını ve görüşlerini mevkidaşı ile paylaşma fırsatı bulduklarını belirtti. Gül, heyetlerarası görüşmelere katılan bakanların da konulara ilişkin görüşlerini dile getirdiklerini söyledi. 

Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

 "Avrupa içerisinde ekonomisi düzgün ve büyüyen iki ülke vardır şu anda, biri Türkiye diğeri Letonya'dır. Letonya AB'deki bütün sıkıntılara rağmen yüzde 4 büyümeyi gerçekleştiren bir ülkedir. Biraz önce imzalanan iki anlaşma da ilişkilerimizin ekonomik boyutunun daha ileri taşınacağının açık göstergesidir. Ticaretimizi kısa süre içerisinde 1 milyar dolara çıkartabileceğimize inanıyoruz. Türkiye'nin büyük şirketleri THY, GAMA, TAV ve HAVAŞ gibi şirketlerimiz Letonya'da birçok büyük projeleri üstlendi ve başarı ile devam ediyor."

Bernizs'in iş adamları ile geldiğini anımsatan Gül, yarın iş forumu toplantısı yapılacağını ve iş adamlarının daha çok yatırım ve işbirliğine çağırılacağına emin olduğunu belirtti.

Gül, Letonya'nın 2015'te AB'nin dönem başkanlığını üstleneceğini belirterek, üzerine düşen sorumlulukları başarıyla ile yerine getireceğine inandığını vurguladı. Gül, "Bu süre içerisinde bize daima AB müzakerelerimizde destek veren dost müttefik bir ülke olarak, Letonya'nın dönem başkanlığında da Türkiye'ye olan desteğinin devam edeceğine inanıyoruz. Bunu gerek Sayın Cumhurbaşkanı ve diğer değerli bakanlar biraz önceki görüşmelerimizde tekrarladılar. Bundan büyük memnuniyet duyduk" değerlendirmesini yaptı. 

Konuşmasının sonunda Gül, ziyaretin başarılı geçmesini temenni etti.

-İkili anlaşmalar

Ortak basın toplantısından önce anlaşmaların imza töreni gerçekleştirildi.

Gül ve Berzins'in nezaretinde TOBB ile Letonya Sanayi ve Ticaret Odası arasında işbirliği anlaşmasına TOBB Başkan Yardımcısı Halil Mete ile Letonya Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Gundars Strautmanis, Ekonomik ve Ticaret Ortak Komisyonu Kurulmasına İlişkin Deklarasyon'a da Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Letonya Ekonomi Bakanı Vjaceslavs Dombrovskis imza attı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com