Gül-Berzins ortak basın toplantısı

Gül-Berzins ortak basın toplantısı
Letonya Cumhurbaşkanı Berzins: "Türkiye'nin AB'ye tam üyelik sürecine önümüzdeki dönem başkanlığımız sırasında tam anlamıyla destek vereceğiz"

ANKARA (AA) – Letonya Cumhurbaşkanı Andris Berzins, "Türkiye'nin AB'ye tam üyelik sürecine, önümüzdeki dönem başkanlığımız sırasında tam anlamıyla destek vereceğiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Berzins, baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin ardından Çankaya Köşkü'nde ortak basın toplantısı düzenledi.

Berzins, ziyaretinin Türkiye ile mükemmel ilişkileri güçlendirmek için bir vesile olduğunu söyledi. Türkiye'ye büyük bir heyetle geldiğini vurgulayan Berzins, ziyaretin aynı zamanda iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin tesis edilmesinin 90. yılı olacak 2015'teki kutlamaların ön hazırlığı olduğunu belirtti. İkili ilişkileri farklı düzeylerde görüştüklerini ifade eden konuk cumhurbaşkanı "Hem iyi hem de zor zamanlarda birbirimizi anlayacak iyi bir ilişki tesis ettik" diye konuştu. 

Türkiye'de hava polisliği, Baltık ülkelerinde ise güvenlik konusunda yakın çalıştıklarını ifade eden Berzins, NATO içindeki eylem planlarında da Türkiye ile karşılıklı çalışmaktan büyük memnuniyet duyduklarını vurguladı. Bu sayede NATO bünyesindeki ülkelerin güvenlik içinde hayatlarını sürdürdüklerini ifade eden Berzins, "Ukrayna'daki olaylar düşünüldüğünde NATO'nun önemi bir kez daha ortaya çıktı. Umut ediyorum ki yakın gelecekte NATO tekrar ortak savunma anlayışı etrafında toparlanacaktır" şeklinde konuştu. 

Görüşmelerde NATO zirvesinde ele alınan konuları da gözden geçirdiklerinin altını çizen Berzins, Türkiye'ye desteği  için teşekkür etti. Letonya Cumhurbaşkanı, "Türkiye'nin AB'ye tam üyelik sürecine, önümüzdeki dönem başkanlığımız sırasında tam anlamıyla destek vereceğiz" ifadelerini kullandı.

Beraberindeki iş adamları heyetinin hem Ankara hem de İstanbul'da temaslarda bulunacağını dile getiren Berzins, pek çok ekonomik ilişkinin tesis edileceğinden emin olduğunu ve bu çalışmaların neticesinden her iki ülkenin de gelecekte fayda sağlayacağını düşündüklerini belirtti.

İmzalanan işbirliği anlaşmalarının resmi ziyaretin somut neticeleri olduğuna işaret eden Berzins, Gül'ün Letonya ziyaretinin ardından yaşanan bu gelişmelerin son derece önemli olduğunun altını çizdi.

Eğitimin iki ülke ilişkilerinin temelini oluşturduğuna dikkati çeken Berzins, bu ilişkilerin çeşitlendirmesini istediklerini ve bu nedenle karşılıklı öğrenci değişimini iki katına çıkaracaklarını ifade etti.

Türkiye'deki turizm hizmetinin yüksek kalitesini deneyimlediğini kaydeden Berzins, Letonya'nın da özellikle başkenti Riga ile turizm açısından bir cazibe merkezi olduğuna işaret etti.

-Ukrayna'daki gelişmeler-

Letonya Cumhurbaşkanı Berzins, bir basın mensubunun Türkiye ve Letonya'nın Karadeniz'e Ukrayna vasıtasıyla bağlanma önceliği olduğunu belirterek, Ukrayna'da yaşanan olayların bu güzergah üzerinde olumsuz bir etki yaratıp yaratmayacağını sorması üzerine, kendileri için büyük öneme sahip ulaştırma konusunu Gül ile görüşmesinde ele aldıklarını belirtti.

Letonya'nın konuyu sürekli olarak dikkatle analiz ettiğini ve mevcut durumda bu transit yolun gelişimiyle alakalı herhangi bir kötüleşme öngörmediklerini anlatan Berzins, "Bu yolu kullanarak nakliyesi gerçekleşen ürünlerin de artacağını umuyoruz ama bu, gelecekte sorun olmayacağı anlamına gelmiyor" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com