Gül “bölünme yasası”na dur diyecek mi?

Gül “bölünme yasası”na dur diyecek mi?
Meclis’te muhalefetin dile getirdiği tüm kaygılara rağmen AKP Hükümetinin yasalaştırdığı Büyükşehir Belediye Kanunu’yla ilgili umutlar şimdi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’de.

SANSURSUZHABER.COM - CHP’nin bizzat Köşk’e çıkarak çekincelerini dile getirdiği ve artık kamuoyunda “bölünme  yasası” olarak ifade edilen yasaya Cumhurbaşkanı Gül’ün onay verip vermeyeceği merak ediliyor.
 
Yasa henüz Köşk’e çıkmadan hem CHP’nin hem de MHP’nin birlikte Cumhurbaşkanı Gül’e “veto” etmesi konusunda ortak çağrı gelmesi kamuoyunu umutlandırdı.
 
KAMUOYU NEDEN ENDİŞELİ?
 
Yasa ile birlikte Güneydoğu’daki Diyarbakır, Van, Urfa, Mardin gibi iller -bugün PKK ile çizgisini ayırmayan ve hükümete muhalefet yerine Devlet’in bölünmez bütünlüğüne kafa tutan- BDP’nin kontrolüne geçmiş olacak.
 
PKK’ya destek vermeyen köy korucularına –tek otorite haline gelecek- belediyeler eliyle baskı yolu açılacak.
 
Belediye kaynaklarının PKK’ya aktarılması anlamına da gelen bu yeni sistem, aynı zamanda ülkenin bölünmesini tetikleyecek en büyük tehlike haline gelecek. 
 
Merkezi yönetimin kontrol edemez hale geleceği doğu belediyelerinde yapılan her türlü kanunsuzluğa Devletin müdahele girişimi, tüm dünyada “seçimle gelmiş yönetime müdahele” olarak değerlendirilecek.
 
Güneydoğu illerinin önemli kaynakları, PKK’ya aktarılmış olacak.
 
Zaten BDP’nin elinde olan Hakkari, Şırnak, Siirt ve Batman ile birlikte Diyarbakır, Van, Urfa, Mardin gibi illerin de BDP’ye geçmesinin yanında PKK yönetimine teslim edilmesi sağlanmış olacak.
 
KÖŞK İHANETE ORTAK OLMAMALI!
 
Her kesimden halkın tepkisiyle birlikte, Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın ve partili belediye başkanlarından oluşan  CHP heyetinin ve MHP’nin “veto et” çağrısına duyarsız kalmaması beklenen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Meclis’ten geçirilen “ihanet planı”na ortak olup olmayacağı merakla bekleniyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com