Gül-Erdoğan arasındaki gerilim tırmanıyor!

Gül-Erdoğan arasındaki gerilim tırmanıyor!
Gül-Erdoğan arasındaki gerilim tırmanıyor, 'Abdullah gül güçleniyor, Erdoğan kaybediyor'
Gezi Parkı olayları sonrası İngiliz gazeteler, Gül ve Erdoğan'la ilgili nasıl analizler yaptılar?
 
Taksim Gezi Parkı olayları sonrası Türkiye'deki siyasal duruma ilişkin İngiliz Gazetelerindeki analizleri haber yapan BBC Türkçe'nin haberine göre, Financial Times Gazetesi Cumhurbaşkanı Gül için "Güçleniyor" yorumu yaparken; bir diğer İngiliz Gazetesi The Times ise Başbakan Erdoğan için "Modern Sultan Erdoğan" benzetmesi yapılmış
 
İşte BBC Türkçe'deki İngiliz gazetelerinden derleme;
 
Times yazarı Roger Boyes, "Sakin olun, Türkiye çökmüyor" başlıklı yazısında, "Ama Batı, ülkesi Batı için yaşamsal önemde bir demokratik müttefik olarak kalacaksa Erdoğan'dan daha fazlasını talep etmeli" diyor:
 
‘Modern sultan Erdoğan’
 
"Farklı grupları bir araya getiren Jön Türkler ittifakının sultanlarına karşı ayaklanmasının üzerinden 100 yıldan fazla geçti. Ama ayaklanma hala siyasi söyleme renk katıyor ve değişim umutlarını artırıyor. Şimdi Türkler ağaçların kesilmesini önlemek için tekrar sokağa çıktılar. Ama asılda modern sultan Erdoğan'a karşı öfkeliler."
 
‘Erdoğan, devlet adamı gibi hareket etmeli’
 
Financial Times gazetesi, başyazısında Başbakan Erdoğan için "Kurban gibi davranmayı bırakıp devlet adamı gibi hareket etmeli" diyor.
 
Yazının bir bölümünde şu ifadeler yer alıyor:
 
"Türk ekonomisini modernleştirmesi, orduyu dizginlemesi, bir Müslüman demokrasisi siyasetine öncülük etmesi, Avrupa Birliği'yle üyelik müzakerelerine başlaması ve şimdi de Kürtlerle barış sürecine girmesi gibi olağanüstü başarıları var."
 
"Ama, Taksim Meydanı ve artık kendilerine emirler yağdırılmasına göz yummayacak binlerce kişinin verdiği mesaja kulak asmazsa bu mirası tehlikeye girecek. Erdoğan 2023'te ne kadar Atatürk'ün cumhuriyetinin cumhurbaşkanı olmak isterse istesin, arkasında bıraktığı toplumun ve demokratik kurumların haliyle değerlendirilecek."
 
"Abdullah Gül güçlendi’
 
Aynı gazetedeki bir başka analizde ise bu protestoların Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü güçlendireceği belirtiliyor.
 
Yazıda, Erdoğan'ın göstericileri marjinal gruplar olarak nitelerken ve protestoların arkasında yabancı ülkelerin olduğunu söylerken Gül'ün itidal çağrısı yaptığı ve protestocuların mesajının alındığını söylediği hatırlatılıyor.
 
‘Erdoğan yanıtı kendinde aramalı’
 
Guardian'ın başyazısında, Erdoğan'ın bu protestoların neden başladığına çok farklı yorumlar getirdiğin belirtilerek "Bu sorunun yanıtı için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kendine bakmalı." diyor.
 
Protestoların çok farklı gruplardan insanları bir araya getirdiğini belirten gazete ortak paydanın Erdoğan'ın birçok kişi tarafından özgürlüklerini genişleten değil, kendilerine müdahale eden bir lider olarak görülmeye başlaması olduğunu savunuyor.
 
Yazı şöyle devam ediyor:
 
"Demokrasi seçimlerden ibaret değildir ve Erdoğan'ın bir defasında söylediği gibi amaca ulaştıracak bir araç da değildir. Kendi başına bir amaçtır. Erdoğan şimdi protestoların verdiği mesajı dinlemeli. Şimdiye kadar bunu yapmış değil" (BCK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com