Gül, Erdoğan’a özendi

Gül, Erdoğan’a özendi
Cumhurbaşkanı Gül, ATAK helikopterleri hakkında yetkililerden bilgi alırken tanıdık bir poz vermeyi de ihmal etmedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ürdün Kralı II. Abdullah ile birlikte TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’ni (TAI) ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Gül ve Kral II. Abdullah, Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı HÜRKUŞ, İnsansız Hava Aracı Sistemi ANKA ve ATAK Helikopteri hakkında yetkililerden bilgi aldı.

TAI’ye varışlarında Cumhurbaşkanı Gül ve Ürdün Kralı II. Abdullah’ı bina girişinde, Milli Savunma Bakanlığı Bakan Yardımcısı Hasan Kemal Yardımcı, Savunma Sanayii Müsteşarı Murat Bayar, TAI Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yalçın Kaya, TAI Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı ve TSK Güçlendirme Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Fikri Gönültaş karşıladı. Binanın giriş katında şeref defterini imzalayan Cumhurbaşkanı Gül ve Kral II. Abdullah’a, TAI Genel Müdürü Dörtkaşlı tarafından TAI’yi tanıtıcı brifing sunuldu.


 
CUMHURBAŞKANI GÜL VE KRAL II. ABDULLAH, ATAK HELİKOPTERİNİ İNCELEDİ
 
Brifingin ardından Cumhurbaşkanı Gül ve konuğu, Erciyes Modernizasyon ve Modifikasyon Hangarı’na geçerek, Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı HÜRKUŞ, İnsansız Hava Aracı Sistemi ANKA ve ATAK Helikopteri hakkında bilgi aldı. Daha sonra da TAI tarafından özel olarak hazırlanmış pilot ceketlerini giyen Cumhurbaşkanı Gül ve Kral II. Abdullah, ATAK Helikopterine binerek, incelemelerde bulundu.Cumhurbaşkanı Gül ve konuğu Kral II. Abdullah, Uçuş Kontrol Kulesi’ni ziyaret etti ve kuleden ATAK helikopterinin prova uçuşunu seyretti.
 
HELİKOPTER SİPARİŞİ VERECEK
 
Atak Helikopteri, İnsansız Hava Uçağı ANKA ve Eğitim uçağı HÜRKUŞ’u inceleyen konuk Kral Abdullah, özellikle Atak Helikopteriyle yakından ilgilendi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte pilot kabinine geçen Ürdün Kralı 2. Abdullah helikopterle ilgili pilotlardan ayrıntılı bilgi aldı. Konuk Kral 2. Abdullah, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, beraberindeki heyetle birlikte kuleye çıktı. Basın mensuplarının alınmadığı kuleden Atak Helikopterinin deneme uçuşları izlendi. Yaklaşık 20 dakika boyunca helikopteri izleyen Ürdün Kralı 2. Abdullah’ın helikopter siparişi vereceği öğrenildi. Gösterinin ardından konuklar ayrı ayrı araçlarla TUSAŞ’tan ayrıldı. Dünya’da kendi sınıfının en iyisi olan Atak helikopterine Ürdün haricinde Azerbaycan, Cezayir, Güney Kore’nin de sipariş vermek için sırada olduğu öğrenildi.

Başbakan Tayyip Erdoğan, ilk yerli uçak projesi HÜRKUŞ’un tanıtımı için yapılan törende kokpite oturdu, uçağı incelemiş daha sonra da uçağın içinden giydiği uçuş montuyla gazetecilere poz vermişti. (AAK)


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com