Gül, Erdoğan'a rakip mi oluyor?

Gül, Erdoğan'a rakip mi oluyor?
İngiltere'nin dünyaca ünlü The Guirdian Gazetesi'nin iddiasına göre; Abdullah Gül gelecek sene yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Başbakan Erdoğan'a rakip olacak!
"Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bir kez daha önümüzdeki yaz yapılacak başkanlık seçimlerinde ülkenin otoriter başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'a meydan okumaya hazır olduğunun işaretini verdi" diye başlayan haberde Guardian'ın deneyimli ismi Simon Tisdall'un imzası bulunuyor. Tisdall'a göre Gül, ikinci dönemi düşünüp düşünmediği sorusu üzerine karar vermek için çok erken olduğunu belirtti ancak baskı üzerine Gül, aday olmayacağını söylemedi, "tüm seçeneklerin masada" olduğunu ifade etti.
 
Guardian'ın haberinde AKP iç tüzüğünde yer alan "azami üç dönem" kuralıyla ilgili detaylı bir açıklamaya ve Erdoğan'ın geçtiğimiz ay bir televizyon röportajında söylediği, "Partim bana ne görev verirse, benden ne yapmamı isterse, yapmaya çalışacağım" sözlerine de yer verildi.

Rusya'da Putin ile Medvedev arasında yaşanana benzer bir görev takasının Türkiye'de de söz konusu olabileceği belirtilen haberde, "Ancak hükümetin geçtiğimiz yaz düzenlenen şiddetli sokak protestolarını idare şekliyle ve Gül'ün Türkiye'de var olduğunu söylediği 'demokrasi açığı' ilgili büyüyen görüş ayrılıkları ve İslami değerlerin Türkiye'nin laik anayasal çerçevesi içinde 'normalleşmesi' 10 yıldan fazladır Türkiye'nin siyasi sahnesini kontrol altında tutan bu iki ismin yakında birbirlerine düşebilecekleri iddialarına neden oluyor" yorumu yapıldı.
 
"YILLARCA OMUZ OMUZA..."
Gül ise Erdoğan'ın rakibi değil arkadaşı olduğunu vurgulayarak alkol tüketimi ve başörtüsü gibi konulardaki politika ayrımlarıyla ilgili konuşmayı reddetti.
 
Gül, "İktidar partisini Tayyip Erdoğan'la birlikte kurduk, biz partinin kurucularıyız. Partiyi iktidara birlikte getirdik ve Türkiye'yi birlikte değiştirdik. Erdoğan dostumdur, bütün bu yıllar boyunca omuz omuza birlikte çalıştık" ifadesini kullandı.

Öte yandan Gül, bir kez daha barışçıl protestolara desteğini dile getirdi: "Ben görüşlerimi her zaman açıkça ifade ettim. Hem gösteriler sırasında hem de parlamento açılışındaki konuşmamda ifade ettim. Türkiye'de bir 'demokrasi açığı' var, bir başka deyişle standartlarımızı ve kriterlerimizi ileri taşımak için gitmemiz gereken bir yol var" dedi.
 
Guardian'a konuşan siyasi kulislere hakim bir İstanbullu işkadını ise Gül'ün Erdoğan'a rakip olmayacağını belirterek, "Gül çok şey söylüyor ama hiçbir şey yapmıyor. Her zaman olduğu gibi 'iyi polis-kötü polis'i oynuyorlar. Bu takım kazanıyor, neden değiştirsinler ki?" diye konuştu.

(DSE)


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com