Gül, Erdoğan'a yine ters köşe yaptı!

Gül, Erdoğan'a yine ters köşe yaptı!
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, güneş enerjisi, küresel çevre duyarlılığı ve buna dayalı dünya barışı çerçevesinde bugün çok hassas bir tutum sergiledi.

Gül ile Erdoğan arasında epey süredir devam eden soğuk savş yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başladı. Cemaat-AKP savaşı ne kadar gizlenmeye çalışılsada en onunda patla verip gün yüzüne çıkmış ve taraflar artık açık açık savaş ilan etmişlerdi. Bakalım Erdoğan ve Gül arasında bu soğuk savaş ne zaman açık açık konuşulmaya başlanacak merak konusu..

Gül, bizzat kendi himayesine aldığı Barış İçin Dünya Enerjisi Konferansı'na katılan bilim insanlarını dün akşam Tarabya Köşkü'nün Boğaz manzaralı bahçesinde konuk etti. Gül'ün kabul ettiği bilim insanları arasında farklı zamanlarda Nobel ödülü alan dünya çapındaki bilimadamları da yer aldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mısır'daki darbe ve katliamla sonuçlanan müdahalelere dayalı gelişmeler nedeniyle Nobel ödüllerine eleştiri getirirken; Gül'ün, Nobel ödüllü bilim insanlarını ağırlaması ve dünya barışı konusundaki hassas tutumu dikkat çekti.

"EY NOBEL” DEMİŞTİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AKP'nin bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada, "Barış ödülü alan Baradey, şu anda Mısır'da askeri darbeyi gerçekleştiren hükümetin cumhurbaşkanı birinci yardımcısıdır. Ben şimdi Nobel'e sesleniyorum. Ey Nobel, sen nasıl barış ödülleri dağıtıyorsun ki bu kişiler askeri darbe yapanların yanında yer alıyor" demişti.

BİZZAT HİMAYESİNE ALDI

Cumhurbaşkanı Gül, dün sabah İstanbul'da himayesinde düzenlenen ve Nobel ödüllü bilim adamlarının da katıldığı, Barış için Güneş Enerjisi Konferansı'nın açılış oturumunda bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanlığı'nın etkinliklerle ilgili iki tür himaye şekli bulunuyor. Bunlardan biri Cumhurbaşkanlığı himayesi. İkincisi ise Cumhurbaşkanı'nın bizzat himayesi. Cumhurbaşkanı, ancak devlet düzeyinde çok önem verilen etkinlikleri himayesine alıyor. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarına göre, Cumhurbaşkanı Gül, bu konferansı bizzat himayesine alarak, güneş enerjisi ve dünya barışı konusunda, Ortadoğu'da çok önemli gelişmelerin yaşandığı bir dönemde sembolik olarak önemli bir mesaj vermek istedi.

BOĞAZ MANZARALI SOHBET

Gül; Prof. Dr. Serdar Sarıçiftçi ve Dünya Barışı İçin Güneş Enerjisi Konferansı'na katılan bilim adamları heyetini, dün akşam İstanbul'da Tarabya Köşkü'nde kabul etti. Boğaz manzaralı bahçedeki kabul bir saatten fazla sürdü. Cumhurbaşkanılğı'nın internet sitesinde kabulle ilgili şu bilgiler verildi:

NOBEL ÖDÜLLÜ BİLİM ADAMLARI MEKTUP TAKDİM ETTİ

"Cumhurbaşkanı Gül ile enerji alanında dünyanın saygın bilim insanlarını bir araya getiren görüşmede, bu alandaki gelişmeler ve yapılması gerekenler ile ülkelerin enerji politikaları ele alındı. Heyette yer alan Nobel ödüllü bilim insanları, dünya barışı için çok önemli olan böyle bir etkinliği himayesine almasından dolayı Cumhurbaşkanı Gül’e ayrı ayrı teşekkür ettiler. Heyetteki bilim insanları kabulde ayrıca Cumhurbaşkanı Gül’e, konferans çerçevesinde deklare edilen ‘Dünyanın Barış İçinde ve Demokratik bir Geleceği İçin Güneş Enerjisinin Kullanılması’ başlığını taşıyan mektubu takdim ettiler. (AAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com