Gül için '7 yıl ve bir kez' formülü

Gül için '7 yıl ve bir kez' formülü
TBMM Anayasa Alt Komisyonu, Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu Tasarısını bazı değişikliklerle kabul etti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün görev süresiyle ilgili düzenleme Anayasa Alt Komisyonundan geçti. Gül, 7 yıl görevde kalacak ve bir daha aday olamayacak.

TBMM Anayasa Alt Komisyonu, Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu Tasarısını bazı değişikliklerle kabul etti. Komisyon, tasarıya, '11. Cumhurbaşkanının görev süresinin 7 yıl' olduğuna ilişkin geçici madde eklenmesini kararlaştırdı. Komiyon ayrıca, Abdullah Gül için geçerli olmak üzere 'ikinci defa seçilemeyeceği' ibaresini de tasarıya koydu.

Tararının Anayasa Komisyonuna perşembe günü ya da önümüzdeki hafta içi gelmesi ve ardından da Meclis Genel Kurulunda kabul edilmesi bekleniyor.

TBMM Anayasa Alt Komisyonu, Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu Tasarısını bazı değişikliklerle kabul etti. Tasarıya, geçici maddeyle, ''11. Cumhurbaşkanı'nın görev süresinin 7 yıldır'' ifadesi eklendi.

AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop'un başkanlığında toplanan alt komisyon, tasarı üzerindeki çalışmasını tamamladı.Toplantı sonrasında gazetecilere açıklama yapan Şentop, yapılan değişiklikler hakkında bilgi verdi. Geçen dönem Anayasa Komisyonunun kabul ettiği metin üzerinde çalıştıklarını ve bazı değişiklikler yaptığını söyledi.

Tasarıya geçici bir madde eklendiğini ifade eden Şentop, şöyle konuştu:

''Geçici maddeyle, 11. Cumhurbaşkanı'nın görev süresinin 7 yıl olduğu ifade ediliyor. Tasarının, Cumhurbaşkanı'nın görev süresi konusunda genel hükmü içeren 3. maddesi var. 11. Cumhurbaşkanı'nın bu hükümden istisna olduğu ifade ediliyor. Burada bizim yaklaşımımız, referandumla yapılan değişiklik öncesi ve sonrası statülerin bir bütün olarak değerlendirilmesi yönünde.

Daha önce Cumhurbaşkanı TBMM tarafından seçiliyordu, 7 yıllık süre için seçiliyordu, bir daha da seçilemiyordu. Yapılan yeni düzenleme; halk tarafından 5 yıl süreyle seçilme ve iki kez seçilme esası getiriyor. Bunu bir bütün paket olarak düşündük. Bu açıdan eski hükme tabi olduğunu için Sayın Cumhurbaşkanımız, bu konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu Tasarısıyla getirilen hükümlerden istisna tutuluyor.''

Şentop, bir soru üzerine, ''11. Cumhurbaşkanı'nın görev süresi 7 yıldır'' ifadesinin geçici maddede yer aldığını belirterek, ''11. Cumhurbaşkanı'nın değişiklik öncesi hükümlere göre seçildiğini, dolayısıyla o hükümlere tabi olduğunu, süresinin bu anlamda 7 yıl olduğunun ifade edildiğini'' açıkladı.

Bir gazetecinin ''Mevcut Cumhurbaşkanı bir daha aday olabilecek mi?'' sorusuna Şentop, ''Hayır olmayacak'' karşılığını verdi.

Tasarıda seçim yardımlarının üst sınırının ''En yüksek devlet memurunun aldığı toplam maaş miktarını aşamayacağının'' yer aldığını belirten Şentop, ''YSK zaten bunu ilan edecek'' dedi.

Şentop, ''Cumhurbaşkanı, Başbakan, bakanlar aday olduğunda onların istifasının gerekip gerekmediği konusunda bir belirsizlik var'' denilmesi üzerine, şöyle konuştu:

''İstifa değil de burada farklı bir şey var. Aday adayları istifa etmiyor. Adaylıkları kesinleşenler görevlerinden ayrılmış sayılıyor. Bunun içinde milletvekilleri, başbakan, bakanlar, cumhurbaşkanı yok. Çünkü milletvekili seçimine gidildiği zaman da milletvekilleri, bakanlar, başbakan ayrılmıyor, sadece 3 bakanla ilgili geleneğimiz var. Milletvekili seçiminde de istifa etmeleri gerekmiyor, cumhurbaşkanı seçiminde de gerekmiyor. Ama propaganda yasaklarıyla ilgili düzenleme, Milletvekili Seçimi Kanununda olduğu gibi burada da var. Kamu imkanlarının kullanılmasına engel olan hükümler geçerli.''

(UGK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com