Gül-Komorowski ortak basın toplantısı

Gül-Komorowski ortak basın toplantısı
Polonya Cumhurbaşkanı Komorowski:

ANKARA (AA) - Polonya Cumhurbaşkanı Bronislaw Komorowski, Türkiye ile Polonya'nın, Ukrayna’nın siyasi ve ekonomik bağımsızlığını desteklemeleri gerektiğini belirterek, "Kırım’ın durumu konusunda da hemfikiriz. Kırım’ın Ukrayna toprakları, sınırları içinde kalması gerektiğini düşünüyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve resmi ziyaret için Türkiye’de bulunan Polonyalı mevkidaşı Komorowski, Çankaya Köşkü’ndeki baş başa ve heyetlerarası görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. 

Komorowski, burada yaptığı konuşmada, Türkiye ile Polonya arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin 600. yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde Türkiye'ye resmi ziyarette bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, "Bizim ülkelerimiz arasındaki ilişkiler, Avrupa ülkelerinin tarihinde gerçekten emsali olayan ilişkiler. Burada sadece diplomatik ilişkilerden bahsetmemek gerekiyor. Bu aynı zamanda 600 yıldır süren bir dostluğun hikayesidir" diye konuştu.

Kutlamalar çerçevesinde iki ülkede pek çok etkinlik düzenleneceğini ve bu etkinliklerin hem kültür alanındaki hem toplumlararası ilişkiler anlamındaki zenginliği ortaya koyacağını kaydeden Komorowski, "600 yıllık ortak tarihimiz ve ilişkilerimiz bir nevi taahhüttür ve dilerim ki önümüzdeki 600 yıl için de aynı şekilde ilişkilerimiz gelişsin, aynı derecede iyi olsun" dedi.

- "Türkiye'yi AB'de görmek istiyoruz" -

İki ülke arasında çok sayıda işbirliği alanı olduğuna dikkati çeken Komorowski, "NATO'da yan yana, omuz omuzayız. Türkiye'yi AB'de de görmek istiyoruz" ifadesini kullandı.

Türkiye ve Polonya'nın ekonomik alanda da birbirleri için cazip birer ortak haline gelebileceğini belirten Komorowski, iki ülkenin güçlü ekonomilerinin Avrupa'nın gelişimi için itici güç teşkil ettiğini söyledi.

Komorowski, "Türkiye'nin 15 yıl önce Polonya'nın NATO’ya girme sürecinde desteğini ve yardımlarını gördük. Şimdi aynı şekilde, AB’ye katılım sürecinde Türkiye’yi desteklediğimizi söylemek istiyorum. Türkiye’nin AB'deki rolünün özellikle Avrupa’nın ve NATO ülkelerinin güvenliği açısından çok önemli olacağını düşünüyoruz" dedi.

Türkiye'yi ziyaret eden Polonyalı turistlerin hem kendi ülkelerinde hem Avrupa'da Türkiye'nin olumlu tanıtımını yaptığına değinen Komorowski, Türkiye’yi ziyaret eden turist sayısının artırılabileceğini, bunun için vize sisteminden kaynaklanan sorunların gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladı. 

- "Ukrayna konusunda hemfikiriz" -

Türkiye ile Polonya'nın NATO üyelikleri ve coğrafi konumları açısından bölgesel güvenliğin önem taşıdığını kaydeden Komorowski, son dönemde Ukrayna'da yaşanan gelişmelere dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Ukrayna’nın entegrasyonu söz konusuysa, her iki ülkenin kesinlikle hemfikir olduğunu, Sayın Cumhurbaşkanıyla aynı fikirleri paylaştığımızı söylemek istiyorum. Ukrayna’nın şu anda hem siyasi hem de ekonomik alanda bağımsızlığını ülkelerimizin desteklemesi gerektiğine inanıyorum. Kırım’ın durumu konusunda da hemfikiriz. Kırım’ın Ukrayna toprakları, sınırları içinde kalması gerektiğini düşünüyoruz."

Ukrayna’daki azınlıklar konusunda da Cumhurbaşkanı Gül’ün hassasiyetine katıldığını ifade eden Komorowski, "Polonya, Kırım Tatarları konusunda çok geniş bilgiye sahiptir. Bu konuda Polonya’nın, Türkiye’nin görüşlerini kesinlikle paylaştığını ve Türkiye’yi bu konuda destekleyeceğini söylemek istiyorum. Kırım’daki azınlık sorununun ne kadar önemli bir konu olduğunun da bilincinde olduğumuzu vurgulamak istiyorum" dedi.

Bir gazetecinin, Ukrayna konusunda Polonya ve Türkiye’nin verebileceği desteğe ilişkin sorusu üzerine Komorowski, iki ülkenin Ukrayna’ya verilebilecek destek ve siyasi istikrarın sağlanması konusunda aynı görüşe sahip olduklarını vurguladı. Konuk cumhurbaşkanı, "Aynı şekilde yine hemfikir olduğumuz konu, Ukrayna’ya verilebilecek maddi destek konusuydu. Bu konuda IMF’nin fonlarından faydalanılabileceğine inanıyoruz" diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Ukrayna’yı ziyaretinin de takdire şayan olduğunu ifade eden Komorowski, bu ziyaretin Türkiye’nin Ukrayna ile dayanışma içinde olduğunu gösterdiğini belirtti. Polonya Cumhurbaşkanı, şunları kaydetti:

"AB nin, Ukrayna’nın komşu ülkelerinin ve aynı zamanda ABD’nin bu konuda Ukrayna’ya verdiği desteğin özellikle Ukrayna’nın bağımsızlığı için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Ukrayna’daki krizin devam etmesinin bedeli çok yüksek olabilir, gerek Avrupa ülkeleri gerek Ukrayna’nın içinde bulunduğu bölge, gerek bütün dünya için." 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com