Gül-Mateparae ortak basın toplantısı

Gül-Mateparae ortak basın toplantısı
Cumhurbaşkanı Gül:

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye ile Yeni Zelanda arasında Çanakkale Kara Savaşları'ndan doğan dostluğun bugün güçlü bir şekilde devam ettiğini söyledi. 

Cumhurbaşkanı Gül, Yeni Zelanda Genel Valisi Korgeneral Sir Jerry Mateparae ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Çankaya Köşkü'nde ortak basın toplantısı düzenledi. 

Yeni Zelanda'nın "Uzun beyaz bulut ülkesi" olarak bilindiğini belirterek sözlerine başlayan Cumhurbaşkanı Gül, Mateparae'yi Türkiye'de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İki ülke arasında uzak mesafeye rağmen yakın ve samimi ilişkiler olduğunu vurgulayan Gül, ilişkilerin Çanakkale Savaşı ile doğduğunu kaydetti. 

Çanakkale Kara Savaşları'nın Türk tarihi için önemine değinen Gül, "Bizim varoluş savaşlarımızdan biri, tarihimizin en önemli savaşları. Yeni Zelanda için de bir ulus bilincinin doğmasına yol açan savaş. Bu savaş aynı zamanda bir çok insanlık dersleri ve centilmenliklerle de dolu bir savaş. Bunu tarihçiler en güzel şekilde her zaman anlatırlar. Oradan doğan dostluk bugün güçlü bir şekilde devam etmekte" diye konuştu. 

İki ülke arasında üst seviyede karşılıklı ziyaretlerin yapıldığını ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, Çanakkale Savaşları'nın yıl dönümünde de Anzak bölgesinden her yıl binlerce insanın Türkiye'ye geldiğini ve tarihlerini yad ettiğini belirtti. 

Gelecek yılın, Birinci Dünya Savaşı ve Çanakkale Kara Savaşları'nın 100'üncü yıl dönümü olacağını anımsatan Gül, "Bunun için büyük hazırlıklar yapıyoruz" dedi.

-"Ticaretimiz çok büyük değil, bunu büyütebiliriz"

Mateparae ile gerçekleştirdikleri baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin faydalı geçtiğini söyleyen Gül, "İki ülke arasındaki ilişkileri bu dostluk temelinde nasıl geliştiririz bunları konuştuk" dedi. Başbakanların 2010 yılında yayınladıkları bildiriyle ilişkilerin daha ileri götürülmesine yönelik hedeflerin belirlendiğini hatırlatan Gül, hedeflerin uygulamalarını incelediklerini aktardı. 

Cumhurbaşkanı Gül, "İki ülke arasında karşılıklı vergi muafiyeti anlaşmaları imzalandı. Ümit ediyoruz ki yakında yatırımların teşviki ve garantisiyle ilgili anlaşmalar da imzalanır. Bu çalışmalar devam ediyor. Ticaretimiz çok büyük değil, bunu büyütebiliriz. Diğer alanlardaki faaliyetlerimizin hepsine çok önem veriyoruz" dedi. 

Gül, sözlerini Mateparae'nin ziyaretinin, iki ülke arasındaki ilişkilerde yeni bir sayfa açmasını dileyerek tamamladı. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com