Gül 'NATO'nun Prestijini Koruduk!'

Gül 'NATO'nun Prestijini Koruduk!'
Zirveden Ankara'nın arzu ettiği çerçevede kararlar çıktığını belirten Gül 'NATO'nun prestijini koruduk, savunma örgütü olduğunu hatırlattık' dedi..

Türkiye, Portekiz'in başkenti Lizbon'da yapılan NATO Zirvesi'nde füze kalkanı projesinde şartlarını kabul ettirirken, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül zirveyle ilgili değerlendirmesinde, ''Stratejik Konsept arzu ettiğimiz çerçeve içinde çıktı, bundan büyük memnuniyet duyuyoruz'' dedi.
Cumhurbaşkanı Gül, 'NATO'nun prestijini biz koruduk, yanlış anlamaları engelledik. Türkiye'nin temel ilkelerini savunarak NATO'nun savunma örgütü olduğunu hatırlattık, bunu pekiştirdik. Zirvede herkes bunu gördü'' dedi.
NATO-AB ilişkilerinde Türkiye'nin hassasiyetleriyle ilgili olarak Gül, 'Başta NATO Genel Sekreteri olmak üzere birçok önemli AB üyesi sorumluluklarını hatırlayarak, toplantılarda Türkiye'ye karşı sorumluluklarını yerine getirmek durumunda olduklarını ve bunun muhakkak olması gerektiğini açık açık ifade ettiler' dedi. Gül, Afganistan ile ilgili olarak da, 'Sadece askeri harcamalarla istikrar, güvenlik, sağlanamaz. Önce Afgan halkının gönlünü ve kalbini kazanmak gerekir. Afganistan, Afganlarındır' açıklamasında bulundu. Zirve kararlarına göre, füze savunmasında kontrol ve komuta mart, eylem planı haziran ayındaki NATO Savunma Bakanları Toplantısı'nda ele alınacak. Bu süreçte hazırlıkları NATO Konseyi yapacak. Diplomatik kaynaklar, NATO füze savunma sisteminde Türkiye'nin komuta kontrol yapısı içinde yer almak istediğini ve zirve kararlarının buna izin verecek şekilde alındığını vurguladı.

'AB ile ilişkileriniz Boğaz köprülerinden ibaret değil'
NATO Zirvesi öncesinde İtalyan La Repubblica gazetesine özel demeç veren ABD Başkanı Barack Obama, Ankara'nın AB üyelik sürecine desteğini yineleyerek, birliğe uyum konusunda Türkiye'yi reformlara devam etmesi için teşvik ettiklerini belirtti. AB kriterlerine ulaşmasının Türkiye'nin çıkarına olacağını söyleyen Obama, Türkiye'nin Avrupa'yla olan ilişkilerinin Boğaz'daki köprülerden öteye gittiğini vurguladı. Obama, değerlendirmesinde şu cümleleri kullandı: 'Ortak tarih, kültür alışverişi ve ticaret sizi birleşmeye itiyor. Türkiye'nin katılımı Avrupa'nın temellerini daha da genişletip, güçlendirir. Avrupa etnik çeşitlilik, gelenek ve inanç kazanmış olur. Şimdi müzakereler yavaşlamış olabilir ancak ben ileriye doğru birlikte hareket etme çabalarını iki katına çıkarmak için her iki tarafı da teşvik ediyorum.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com