Gül Neden Kürtçe Konuşmadı?

Gül Neden Kürtçe Konuşmadı?
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Diyarbakır gezisi sona erdi. Peki, Halk tarafından büyük sevgi gösterileriyle karşılanan Gül neden Kürtçe konuşmadı?..

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Diyarbakır gezisi sona erdi. Peki, Halk tarafından büyük sevgi gösterileriyle karşılanan Gül neden Kürtçe konuşmadı?

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Diyarbakır gezisinin ilk gününde beklentilere rağmen “yapmacık” olarak algılanacağı gerekçesiyle Kürtçe kelime kullanmadı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Diyarbakır gezisinin ilk gününde beklentilere rağmen “yapmacık” olarak algılanacağı gerekçesiyle Kürtçe kelime kullanmadı. Gül'ün Diyarbakır havaalanında karşılanması sırasında protokolde gerisinde yer almasına rağmen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in, 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Salih Zeki Çolak'ın önünde yer alması dikkati çekti.

Gezinin çözülen kodlarıCumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgilere göre, Gül'ün, Diyarbakır gezisi yaklaşık 4 ay önce planlandı. Gezinin yılın son günlerine ve cuma gününe denk getirilmesine özen gösterildi. Gül, gittiği illerde, genellikle cuma namazı kılmayı da tercih ediyor. Demokratik Toplum Kongresi'nin bildirisiyle iki dil ve özerklik tartışmalarının gündeme gelmesinden sonra Gül'ün kurmayları, gezinin iptali konusunu da değerlendirdi. Ancak, Gül, gezi programının iptal edilmesini istemedi. Gezinin, iki dil ve özerklik tartışmaları ile MGK toplantısının ertesi günü olmasının tamamen konjonktürden kaynaklanan bir tesadüf olduğu belirtildi.

Konuşsam olurdu ama!..

Cumhurbaşkanı Gül, bir il gezisine çıkmadan önce ilk kez danışman grubuyla kapsamlı bir hazırlık toplantısı yaptı. Toplantıda, belediye ziyaretinde veya organize sanayi bölgesindeki konuşmasında Cumhurbaşkanı'nın Kürtçe bir kelime kullanıp kullanmama konusu da değerlendirildi.

Alınan bilgiye göre Gül, danışmanlarına, “Ben hiç Kürtçe bilmiyorum. Eğer Kürtçe bilseydim hiçbir çekincem yok, Kürtçe de konuşurdum. Ancak bilmediğim için bu atmosferde Kürtçe bir kelime kullanırsam bu yapmacık olur” dedi.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com