Gül, TBMM'de konuşuyor-Canlı

Gül, TBMM'de konuşuyor-Canlı
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM'nin açılış konuşmasını yapıyor

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışında konuştu. Gül 29 sayfalık konuşma metninde 2 tam sayfayı Gezi olaylarına ayırdı.

Abdulla Gül, Gezi'yle ilgili şunları söyledi;

  
 "Gezi Parkı'nda çevre duyarlılığı ve şehir estetiği kaygılarını sergileyen gençlerin barışçı eylemlerini , demokratik gelişkinliğimizin yeni tezahürü olarak gördüm. Neticede, ülkemizin algısını zedeleyen talihsiz olaylar yaşanmış ve maalesef bu süreçte biri polis 6 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir.

    Bu eylem olaylarda hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, acılı ailelerine başsağlığı dilerim. Bu süreç içerisinde zaman zaman şahit olduğumuz başta aşırı güç kullanımı olmak üzere tüm hukuk ihlalleri araştırılmakta, yargı süreçleri devam etmektedir."

    
Demokratikleşme paketi düzenlemeriyle ilgili de konuşan Gül kutuplaşma diline dikkat çekti. Gül; "Yapılan reformlar ancak kutuplaşmanın yaşanmadığı dönemlerde kalıcı olur , kök salar." dedi.


Bağımsız medya konusuna da değinen Cumhurbaşkanı Gül;

"Yasama, yürütme ve yargının etkin ve verimli çalışması; ciddi, yapıcı, güçlü bir muhalefetin varlığı; özgür,eleştiren,tarafsız ve bapımsız bir medya; ülkelerin demokratik gelişimi açısından çok önemlidir. Anayasa ve yasalarla teminat altına alınmış özgürlüklerini kullanma iradesine sahip bir medyanın varlığı, demokrasimize güç katar."  (MRE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com