Güldal Mumcu kadına şiddeti değerlendirdi

Güldal Mumcu kadına şiddeti değerlendirdi
TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, ''Kadına yönelik şiddeti tırmandıran en önemli unsur yoksulluktur'' dedi.

TBMM Başkanvekili Mumcu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında geldiği Bartın'ın Amasra ilçesinde CHP kadın kolları üyeleriyle kahvaltıda bir araya geldi.

Mumcu, burada yaptığı konuşmada, Dünya Kadınlar Günü'nün aslında ''Dünya Emekçi Kadınlar Günü'' olduğunu ancak ''emekçi'' kelimesinin hep göz ardı edildiğini söyledi.

Dünyada emeğe çok sıcak bakılmadığını belirten Mumcu, ''Kadın ve erkeğin birbirinden ayrı olmadan, yan yana yürüyerek bu ülkeyi en iyi şekilde çağdaş uygarlığa ulaştıracağına inanıyorum. Sizlerin de siyasette olmanız bunun güvencesidir. Erkek ve kadın yan yana, birbirimizden korkmadan, dışlamadan bunu başaracağız. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününüzü kutluyorum'' diye konuştu.
Mumcu, bir gazetecinin ''Kadına şiddetten bahsedilen bir dönemdeyiz, başkanvekili olduğunuz mecliste de zaman zaman şiddete varan görüntüler ortaya çıkabiliyor. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusunu şöyle yanıtladı:
''Kadına yönelik şiddet ülkemizde son zamanlarda çok arttı. 10 yıllık iktidar döneminde yüzde bin 400 oranında fazlalaştı. Tabii bunu kadınlara yönelik öldürülme sayısı olarak söylüyorum, cinayetten bahsediyoruz. Bu kabul edilebilir şey değil. Öfke eşiği biraz düşük bir toplumuz. Uzlaşı kültürü ve bir olayı sakin tartışmaktan uzak duruyoruz. Birçok şey uygun sözcüklerle tartışılabilecekken birdenbire şahsi hareketlerin içine giriyoruz. Zaman içinde bunların hepsini aşacağımızı düşünüyorum. Çünkü insanın yapısında sorunları konuşarak, anlaşarak çözmek vardır. Kavga ve tartışma sözün bittiği yerlerde söz konusu olur. Ama parlamento, adı üzerinde konuşulan yer, orada hiçbir zaman söz bitmez. Her zaman uzlaşı zemini vardır. Bunları aşacağımızı düşünüyorum. Kadına yönelik nefretin ortadan kalkması gerektiğini düşünüyorum. Kadına yönelik şiddeti tırmandıran en önemli unsur yoksulluktur. İşsizlik, kadın cinayetlerinde başlıca faktörlerden biri, temelinde ekonomik nedenler var. İşsizliği ortadan kaldırmamız ve eğitime çok önem vermemiz gerekiyor.''


''Zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran kanun teklifiyle ilgili uzlaşı söz konusu mu?'' sorusunu da Mumcu, ''Hükümetin yanaştığını sanmıyorum ama CHP çağdaş eğitim konusunda kararlı şekilde mücadelesini sürdürüyor. Umarım gençlerimizin geleceği karartılmaz'' yanıtını verdi.

Geçen ay yaşanan fırtınada dalgaların zarar verdiği liman alanında incelemelerde bulunan Mumcu, Amasra Kalesi'ni ve Çekiciler Çarşısı'nı gezdi.

Mumcu, Amasra Belediye Başkanı Emin Timur'u makamında ziyaret ederek, belediyede çalışan kadınların Dünya Kadınlar Günü'nü kutladı.
Timur, Mumcu'ya Amasra tablosu ile yöresel bazı hediyeler verdi.

(SRK)
 
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com