Gül'den Başbakan'a ince gönderme

Gül'den Başbakan'a ince gönderme
Yolsuzluk ve rüşvet operasyonundan sonra AKP’nin HSKY’nın yapısını değiştirmek istemesi ve Adli Kolluk Yönetmeliği’de yaptığı değişikliğin yakınaları sürerken Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Kara Harp Okulu ziyaretinde açıklamalarda bulundu.

Yaptığı konuşmada “kuvvetler ayrılığı” vurgusu yapan Abdullah Gül 'Hitler ve Stalin'li gönderme yaptı. Gül “BM Genel Kurulu'nda yaptığım konuşmada, ‘Çağımızda barış ve güvenliğe en büyük tehdit iç çatışmalardan gelmektedir ve gelecektir’ demiştim” şeklinde konuştu.
 
Harp okulunda Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar ile Harp Okulu Komutanı Tümgeneral Yılmaz Uyar tarafından karşılanan Gül, daha sonra harbiyelilere seslendi.
 
Gül, şöyle konuştu:
 
“Meşruiyet temeli nedir diye sorduğunuzda, bugünkü çağda ona vereceğimiz cevap demokrasidir. Meşruiyetin temeli bugün demokrasiden geçmektedir. Demokrasi dediğimiz de aslında milli iradedir. Bunu biraz daha genişletecek olursak, demokratik hukuk devletlerinin kurulmasıdır. Düzenlerin böyle olmasıdır. Demokratik hukuk devleti dediğimizde; çok partili sistem, adil, serbest, düzgün seçimler ve kuvvetler ayrılığı prensibi çerçevesinde herkesin yetki ve sorumluluklarının belli olması ve bu düzen içerisinde ‘check-balans’ dediğimiz denge sistemlerinin olup, bunların bir ahenk içerisinde yönetilmesidir.”
 
Ortadoğu’da yaşanan çatışmalara ve istikrarsızlığa da değinen Cumhurbaşkanı Gül, demokrasi dışı rejimlerinde de “eninde sonunda ya acı çekerek ya da tecrübeli liderlerin inisiyatifinde demokrasiye geçeceklerini” söyledi. Gül, “Arap Baharı’nda yaşadığımız budur. Daha önce başka ülkelerde yaşanan budur. Aslında Avrupa 2. Dünya harbinde 50 milyon insanı öldürdükten sonra, bakmaya kıyamadığınız binaları, şehirleri yakıp yıktıktan sonra dersini almıştır. Daha önceki otoriter, faşizm, komünizm gibi rejimlerden vazgeçip demokratik hukuk devletine geçmiştir” dedi.
 
Öğrencilere yaptığı konuşmada, komutanlardan okulun eğitim müfredatı hakkında bilgi aldığını, sınıfları da gezdiğini dile getiren Gül, “Memnuniyetle gördüm ve takip ediyorum ki farklı disiplinlere açıksınız ve disiplinler arası geçişlere müsait olan bir eğitim sistemi içerisindesiniz. Bunu şunun için söylüyorum: yeri geldiğinde çok stratejik kararlar alacaksınız. Bu kararları alırken sizler sadece dar, size derslerde verilen bilgilerle hareket etmemelisiniz. Önce kendinizi geleceğin liderleri olarak güçlü bir şekilde yetiştirmelisiniz” ifadelerini kullandı. (UGE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com