Gül'den enflasyon uyarısı!

Gül'den enflasyon uyarısı!
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, enflasyon konusunda, "yumuşak karınları görmemezlikten gelemeyiz" dedi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Bugünkü enflasyonun kontrol altına alınması, fiyat istikrarının sağlanması, büyümenin sağlanması, mali disiplin sayesinde kamu borçlarının bugün birçok AB üyesi ülkelerden daha düşük olması, istihdam yaratılması... Bunlar övüneceğimiz noktalardır ama hala Türkiye'nin bazı yumuşak karınları olduğunu da görmemezlikten gelemeyiz'' dedi.

Gül, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinin 75. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türkiye'de çok şeyin değiştiğini belirtti.

Dünya ekonomisinin hangi şartlarda olduğunu herkesin bildiğini ifade eden Gül, Türkiye'nin gereken dersleri aldığını, 2001 yılındaki ekonomik kriz sonrasında hukuk, ekonomik, politik anlamda köklü reforlar gerçekleştirdiğini, neticelerini de görmeye başladığını kaydederek, şunları ifade etti:

''Bugünkü enflasyonun kontrol altına alınması, fiyat istikrarının sağlanması, büyümenin sağlanması, mali disiplin sayesinde kamu borçlarının bugün birçok AB üyesi ülkelerden daha düşük olması, istihdam yaratılması... Bunlar övüneceğimiz noktalardır ama hala Türkiye'nin bazı yumuşak karınları olduğunu da görmemezlikten gelemeyiz. Bunları görerek yolumuza devam edersek, önümüzdeki yılların daha iyi olacağını düşünüyorum. Şunu da unutmamak gerekir; biz hala 'Çok iyi durumdayız' dememize rağmen, fert başına milli gelir, gerek gelir dağılımı, gerek bölgesel dengeler açısından baktığımızda yapacak çok işimiz vardır. Biz ekonomik büyümemizi 2023'e kadar yüzde 10 civarında tutsak bile AB ortalamasın yüzde 80'ine ancak yetişebiliyoruz.''

İhracatın büyük oranda ithalata dayalı olmasının ekonomik anlamda bazı sorunlar yarattığını belirten Gül, şöyle konuştu:

''Bunu nasıl yapacağız- Eğer 38-40 yıllık enflasyonu kontrol altına alabildiysek ve gerçek anlamda büyümeyi gerçekleştirdiysek o zaman bunu da başarmamız gerekir. Belki ilk 10 yıl içinde yapılanları geleceğin tahmini olarak görebiliriz. Makroekonomik dengelerin kontrol altına alınması olarak görebiliriz. Bunu birinci nesil reform olarak görürsek, şimdi Türkiye'nin bu anlamda çok ciddi ikinci reformlara ihtiyacı vardır. Bu da yine fiyat istikrarını koruyarak, tekrar enflasyonlu yıllara dönmeyerek ve büyümeyi temin ettirerek olacaktır.''

Avrupa'da yaşanan ekonomik krize de dikkati çeken Gül, ''Bugün Türkiye olarak Avrupa'da birçok ülkeden daha iyi durumdayız. Bunlar bizim yapacaklarımızın da mümkün olduğunu söyleme anlamında önemli diye düşünüyorum'' dedi.

(UGK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com