Gül'den Erdoğan'a şok!

Gül'den Erdoğan'a şok!
Gül o 2 maddeyi torba yasadan çıkarttırdı!
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül torba yasa içerisinde o 2 maddeyi çıkarttırdı!

Başından beri torba yasanın içerisine konulan maddeleri takip eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül AKP'li yetkililere mesaj vererek 
 
1- Kamudaki üst düzey yönetici kadrolarına atanmak için aranan süre 10 yıldan 5 yıla indiriliyordu.
 
2- Adalet, İçişleri ve Dışişleri gibi Bakanlıklarda üst yönetici kadrolarına meslek mensubu olmayınların da aranmasına imkan sağlanıyordu.
 
bu iki maddeyle torba yasayı geçirmeyeceğini açık açık belirtti.
 
Milliyet Gazetesi'nden  Aslı Aydıntaşbaş'ın bugünkü yazısında Abdullah Gül'ün bu 2 maddeden rahatsız olduğunu dile getirdi. Aydıntaşbaş'ın dayanığı ise Cumhurbaşkanı’nın başdanışmanı Ahmet Sever ile yaptığı görüşme.
 
Aslı Aydıntaşbaş'ın yazısına göre her iki düzenlemeyi de Gül çıkarttırmış ve "Torba yasayı bu şekilde bana getirmeyin" mesajı yollamış.
 
Aslı Aydıntaşbaş'ın yazısı'nın ilgili bölümü ise şöyle:
 
"Çankaya’nın tavrını öğrenmek için Cumhurbaşkanı’nın başdanışmanı Ahmet Sever’i aradığımda, aslında Gül’ün haftalardır devrede olduğunu öğrendim.
Belli ki tasarının ilk (ve ‘vahim’ sayılabilecek) halinin rafa kalkması, bizzat Gül’ün gayretleriyle olmuş: ”Cumhurbaşkanı başından beri yasayı takip ediyordu. İlk hali komisyona sunulduğunda, farklı kesimlerden kapısını çalan çok insan oldu. Zamanında Dışişleri bakanlığı yaptığı için, kurumu tanıyor. İnceledi ve bu haliyle yasalaşması halinde, memuriyette liyakatin bozulacağını ve adalet duygusunun zedeleneceğini düşündü.”
Üstelik kanunun ilk hali, sadece Dışişleri değil hükümete Adalet ve İçişleri bakanlıkları için de geniş bir ‘siyasi atama’ imkanı tanıyordu. Sever “Cumhurbaş-kanı sadece diplomatlık değil yasada zikredilen hakim, savcı, kaymakam gibi mesleklerin de cazibesini yitireceğini düşündü. Tasarının ilk hali, 10 yıl kamu, 5 yıl özel sektörde çalışanların Adalet ve İçişleri’nde genel müdür ya da genel müdür yardımcısı atanmasına imkan veriyordu. Hakimler, savcılar da mağdur olacaktı.”
Ahmet Sever’in sözleri, Gül’ün tasarının ilk halinden rahatsız olduğu konusunda tereddüt bırakmıyor. " (BCE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com