Gülden Şaşırtan Kitap Açıklaması

Gülden Şaşırtan Kitap Açıklaması
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dün Finlandiya Cumhurbaşkanı Tarja Halonen ile Çankaya Köşkü'nde yaptığı görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

KİTABI YASAKLAMAK TÜRKİYE'YE YAKIŞMIYOR

Cumhurbaşkanı Gül ve resmi konuğu Finlandiya Cumhurbaşkanı Tarja Halonen Çankaya Köşkü'ndeki heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Gül, bir gazetecinin "Türkiye'de yazılmamış kitaplar toplatılıyor. Demokraside gelinen nokta bakımından çelişki değil mi?'' sorusu üzerine bu olayların Türkiye'nin görüntüsüne gölge düşüreceği kaygısı taşıdığını söyledi. Gül, şöyle devam etti: "Türkiye'de insanlar istediğini yazabilirler, istediğini de söyleyebilirler. Benim aleyhimde yazılmış hatta organizeli olarak da yazılmış kitapların piyasalarda olduğunu biliyorsunuz. Sayın Başbakan'ın aleyhinde de yazılmış kitapların piyasalarda olduğunu biliyorsunuz.

'KİTAPLAR İÇİN PR ÇALIŞMASI'

Benim açımdan doğru olmadığı kanaatindeyim ama mahkemelerin, savcıların bizim bilmediğimiz başka bir bildikleri varsa bunun da bir an önce mahkeme süreci içinde ortaya çıkmasını isterim. Ama bir insanın 'gazeteciyim' diye eğer başka bir suç işleme hakkı söz konusu değildir. Herhangi bir şekilde kitap yasak etmenin bugünkü Türkiye'ye hiç yakışmadığını, bağlantısı başka bir şey ise onu da bir an önce açıklamalarını ve bir an önce ortaya çıkmasını isterim." Gül, tüm bu sürecin gazeteciler ve çıkarılacak kitaplar için PR olduğunu belirterek, "Savcılar bazen önlerinde ne yazıyorsa onunla hareket etme gibi bir durumları vardır. Siyasi değerlendirme yapma durumları savcıların bazen olmuyor herhalde. Herhalde 10 bin satacak kitabı şimdi yüz binlerce sattıracaklar" dedi.

AHMET TÜRK'E TEPKİ

Cumhurbaşkanı Gül, Sivil İtaatsizlik Eylemi ve "DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk 'Libya ve Mısır'da özgürlük çığlıkları yükseliyor. Bizim haykırışımız daha büyük olacak' dedi. Bu bir meydan okuma olarak yorumlandı. Nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusu üzerine şöyle konuştu: "Bu benzetmeler yersiz benzetmeler. Herkes, birazcık vicdanı olan herkes bunu görür. Böyle bir benzetme, bunlar doğru şeyler değil. Türkiye'deki demokrasi, insan hakları standartları sorgulanırken insaflı olunması gerekir. Herkes kurallar çerçevesi içerisinde, kanunlar, nizamlar içinde demokratik hak ve hukukunu kullanabilir. Bu çerçeve içerisinde eleştirilerini yapar. Gösterilerini yapabilir, her şeyi yapabilir. Ama bunların, her şeyin kanunlar, nizamlar çerçevesi içinde olması gerekir. Bunun ötesindeki davranışların bütün halkımız tarafından da doğuda da batıda da her tarafta hoş karşılanmayacağı inancındayım.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com